3 ülkeden Avrupa Adalet Divanı'na 'kota' tepkisi

Slovakya,Polonya ve Macaristan'dan, Avrupa Adalet Divanı'nın, AB'nin sığınmacıların zorunlu paylaşımını öngören kota sistemine uyulması yönündeki kararına tepki geldi

3 ülkeden Avrupa Adalet Divanı'na 'kota' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Slovakya Başbakanı Robert Fico ve Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Avrupa Adalet Divanı'nın Avrupa Birliği'nin (AB), sığınmacıların üye ülkeler arasında zorunlu paylaşımını öngören kota sistemine uyulması kararına tepki gösterdi.

Slovakya Başbakanı Fico, kararın zorunlu kotaya yaklaşımlarında herhangi bir değişikliğe yol açmayacağını söyledi.

Sadece mahkemenin kendileri gibi düşünmediğinin ortaya çıktığını belirten Fico, şunları ifade etti:

"Slovakya, Avrupa Adalet Divanı'nın kararına saygı duyuyor ama hükümet bugüne kadarki duruşunu değiştirmeyecek. Hükümetten beklenen dayanışmanın, sığınmacıları zorunlu kabul etmemek üzere olması için çalışmalarına devam edecek."

'POLONYA'NIN SIĞINMACI POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMEYECEK'

Polonya Başbakanı Szydlo da ülkesinin AB'ye bağlı olduğunu, sorumluluklarını yerine getirdiğini ama kararın Polonya'nın sığınmacı politikasını değiştirmeyeceğini kaydetti.

Szydlo, ''Bunu bekliyorduk. Böyle bir kararın verileceğine emindik ama bu hiçbir şekilde Polonya hükümetinin izlediği sığınmacı politikasını etkilemeyecek. Vişegrad Grubu'nun da (Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya) değiştirmeyeceğini düşünüyorum.'' diye konuştu.

'KARAR SORUMSUZCA VE KABUL EDİLEMEZ'

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, başkent Budapeşte'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Divanı'nın, sığınmacıların AB ülkeleri arasında zorunlu dağıtımını öngören kota sistemine uyulması yönündeki kararını değerlendirdi. 

Divanı'nınn kararının kabul edilemez olduğunu belirten Szijjarto, "Kota sistemiyle ilgili karar sorumsuzca ve kabul edilemez. Asıl savaş şimdi başlıyor. Macarların onayı olmadan ülkeye hiç kimsenin yerleştirilmemesi için tüm hukuki adımları atılacaktır." dedi.

Kararının tüm Avrupa'nın geleceğini tehlikeye attığını, Avrupa ulusları ve Macarların çıkarına ters olduğunu savunan Szijjarto, "Avrupa mahkemesinde siyasi karar verildi. Siyaset, Avrupa hukukuna tecavüz etti. Karar, anayasanın aksine, Avrupa Komisyonunun üye ülkelerin üstünde olduğunu gösteriyor. Bu kabul edilemez. Ülkeyi korumak için her şeyi yapacağız." diye konuştu.

Merkezi Lüksemburg'ta bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı'nın, Slovakya ve Macaristan'ın, AB'nin sığınmacı kotasına karşı açtığı davayı karara bağlamış, "sığınmacıların geçici süreliğine zorunlu olarak üye ülkeler arasında dağıtımına karşı açtığı davayı reddettiğini" bildirmişti.

Avrupa'yı 2015 yazında etkileyen sığınmacı krizine çözüm bulmak için AB Konseyi, İtalya ve Yunanistan'a ulaşan ve korumaya ihtiyacı olan 160 bin sığınmacının kota sistemine göre üye ülkeler arasında 2 sene için dağıtılması kararı almıştı. AB Konseyinin kararına Slovakya, Macaristan, Çekya ve Romanya karşı çıkmıştı.

Slovakya ve Macaristan, Avrupa Adalet Divanı'nınna AB Konseyinin kararının iptali için başvuruda bulunmuştu. İki ülke, AB'nin kota sisteminin sığınmacı sorununu çözmeye uygun ve gerekli olmadığını savunmuştu.

Şimdiye kadar İtalya ve Yunanistan'dan yaklaşık 28 bin sığınmacı üye ülkeler arasında dağıtıldı. Macaristan, kota sistemi uyarınca bin 294 sığınmacı alacağını taahhüt etmesine rağmen hiç sığınmacı kabul etmedi. Slovakya ise sadece 16 sığınmacı aldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 18:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35