3. Yardım görüşmeleri yarın Atina'da başlıyor

Yunanistan'a üçüncü yardım paketi için uzmanlar arasındaki görüşmeler Salı günü Atina'da başlayacak.

3. Yardım görüşmeleri yarın Atina'da başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan Savunma Bakanlığı, 3. kredi yardım paketi için yarın uzmanlar düzeyinde görüşmelerin başlayacağını, en geç Perşembe günü Uluslar arası kreditör kurumların temsilcilerinin görüşmelere katılacaklarını bildirdi. Atina'da yapılan açıklamada, daha önce geçen hafta Cuma günü başlaması gereken görüşmelerin gecikmesinde politik ya da diplomatik bir neden bulunmadığı, teknik sebeplerden dolayı gecikme olduğu kaydedildi.

Yeni kredi paketi üç yılda verilmek üzere toplam 86 milyar Avroluk bir mali yardım içeriyor. Görüşmelere daha sonra AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinin yanısıra , yardımın büyük bir bölümünü verecek olan Avro Kurtarma Fonu ESM temsilcilerinin de ilk defa katılması bekleniyor. Yunan Parlamentosu yardım şartları olarak öngörülen iki reform paketini de onayladı.

Cuma akşamı IMF, Atina'da yeni mali yardım için bir başvuru yapmasını taleb ettiğini bildirdi. Ayrıntılar hakkında bilgi verilmedi. Yunan hükümeti 18 Ağustos'a kadar görüşmelerin sonuçlanmasını istiyor. Bu tarihten iki gün sonra Yunanistan'ın Avrupa Merkez Bankası'na 3,2 milyar Avro borç ödemesi gerekiyor.

Kreditörlerin geçen ayın sonunda, bankaların istikrarını sağlamak için taleb ettiği sermaye kontrolü şu günlerde azaltıldı. Yunan Maliye Bakanlığının bildirdiğine göre geçen hafta Pazartesi günü bankaların açılmasından bu yana, şimdi şirketlerin dışarıya yapabilecekleri havale miktarı iki kat artırılarak 100 bin Avroya, şahısların yurtdışı çıkışlarında yanlarına alabilecekleri miktar da bin Avrodan 2 bin Avroya yükseltildi. Gemi taşımacılığı yapan şirketlerin bankalardan günlük çekebilecekleri miktar ise 50 bin Avroya yükseltildi.

Yunanistan kreditörlere bazı devlet kurumlarını özelleştirme sözü de vermişti. Fakat Enerji Bakanı Panos Skourletis, elektrik kurumu PPC gibi stratejik öneme sahip kurumların özelleştirilemeyeceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 10:52
banner53
YORUM EKLE

banner39