550 milyon dolarlık gizli hesap

Yunanistan'da eski Başbakan Yorgo Papandreu'nun annesinin İsviçre'deki banka hesabında 550 milyon dolar olduğu iddia edildi.

Avrupa 05.12.2012, 01:02 05.12.2012, 01:02
550 milyon dolarlık gizli hesap

Ağır bir ekonomik krizle mücadele eden ve kriz nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Yunanistan'da eski Başbakan Yorgo Papandreu'nun ailesine ağır ithamda bulunuldu.

Yunan gazeteleri "To Vima" ve "Proto Thema" gazetelerinin iddiasına göre, Yorgo Papandreu'nun 89 yaşındaki annesi Margaret Papandeu'nun İsviçre'deki hesabında 550 milyon dolar var. İki gazete haberlerine kaynak olarak Yunanistan'da vergi kaçakçılığını önlemek için faaliyet gösteren "vergi polisi"lerinin bir raporunu gösterdi.

'HESAP TAKMA İSİMLE AÇILDI'

İsviçre'de Margaret Papandreu'ya ait olduğu iddia edilen hesabın "Maria Panteli" adıyla açıldığı belirtildi. Haberde 89 yaşındaki Margaret Papandreu'nun İsviçre'deki 550 milyon dolarlık hesabı takma bir isimle açtığı savunuldu.

Papandreu ailesi ise bu iddiaları şiddetle reddediyor.

LAGARDE LİSTESİ 

IMF Başkanı Christine Lagarde'ın 2 yıl önce Yunanlı yetkililere verdiği iddia edilen listede, İsviçre'de bir banka şubesinde hesabı bulunan 1991 Yunanın ismi yer alıyor. Bu isimlerin toplam hesap tutarları 1 milyar 950 milyon dolar olarak belirtiliyor. Listede yer alan isimlerden birinin de 89 yaşındaki Margaret Papandreu olduğu ileri sürüldü.

LİSTEYİ YAYINLAYAN GAZETECİYE BERAAT

Listeyi yayınlayan gazeteci Kostas Vaksevanis, listedeki isimlerin vergi kaçırdıklarını iddia etmediğini söylemesine rağmen, gözaltına alınmıştı. Kişisel verilerin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanan gazeteci Kostas Vaksevanis yargılandığı davada beraat etmişti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?