650 bin avroya Avrupa Birliği vatandaşlığı!

Malta adası 650 bin avro karşılığında AB vatandaşlığı satmaya karar verdi, bu şekilde ada zenginlerin cazibe merkezi haline getirilecek

650 bin avroya Avrupa Birliği vatandaşlığı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malta Parlamentosu, Başbakan Joseph Muscat'ın adaya daha fazla gelir elde etmek ve zenginleri buraya cezbetmek için hazırladığı planları kabul etti. Muscat'ın planlarına göre 650 bin Avro karşılığında AB vatandaşlığı satışa çıkarılarak, 45 yeni vatandaş sayesinde devlet kasasına her yıl 30 milyon Avro gelir sağlanacak.

AB üyesi ve Şengen sınırları içinde bulunan Malta'ya yeni vatandaş temini için görevlendirilen şirket, her yıl yaklaşık 300 başvuru yapılacağını tahmin ediyor.

Muhalefet, Başbakanın planlarını sert bir şekilde eleştirerek birtakım noksanlar bulunduğunu ileri sürdü. Ulusal Parti'nin açıklamasında, başvuru yapanlara Malta'da oturma ve adada yatırım zorunluluğu uygulanmamasının doğru olmadığı, adanın imajınının bu uygulamayla, Karibik adaları gibi 'vergi cenneti'ne dönüştürüleceği ifade edildi. Muhalefet Parti, konuyla ilgili olarak halk oylaması yapılmasının gerektiğini savunuyor.

Malta hükümeti, başvuru yapanların kriminel kişiler olmaması için titiz bir inceleme yapılacağını, başka AB ülkelerinde de benzer planlar yapıldığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 12:11
banner53
YORUM EKLE

banner39