7 Haziran İngiltere Başbakanı May için son gün

İngiltere Başbakanı May istifa edeceğini açıkladı

7 Haziran İngiltere Başbakanı May için son gün

İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran'da istifa edeceğini açıkladı.

Bu durumda başbakan olarak da sayılı günleri kaldığı söylenebilir. May bu kararından önce Brexit anlaşması için aradığı desteği yine bulamamıştı. Genel başkanlığını yaptığı Muhafazakar Parti, anketlere göre Avrupa seçimlerinde kötü bir sonuç aldı. Eski dışişleri bakanı Boris Johnson, May'in ardılı olarak favori konumda. Brexit şahini Johnson gerçekten de doğru seçim mi?

May'in ardılı olması durumunda, azılı bir AB düşmanı olan Boris Johnson'ın açmaza girmiş Brexit müzakerelerini yeniden hareketlendirmesi beklenebilir, diyor The Economist:

“May'in elinde herhangi bir koz kalmadı. Yeni bir siyasi lider Westminister'daki görüşmelere yeni bir ivme verebilir. Her ne kadar AB Büyük Britanya'ya işin peşini bırakmamasını salık verse de son haftalarda görüşmeler duraksamıştı. Boris Johnson Muhafazakar Parti üyeleri arasında favori kabul ediliyor. Ülke onunla büyük bir risk alacaktır. Ancak yine de Johnson'ın, Theresa May'den daha fazla siyasi ve ideolojik esneklik gösterebilir. Kendi eliyle düştüğü tuzaktan çıkmak için Büyük Britanya'nın ihtiyacı olan tam da bu.”

Her şeyin kabahati başbakanda değil, diyor Frankfurter Allgemeine Zeitung:

“May'i birçok şeyle itham etmek mümkün. ... Ama yaşanan temel açmazın sorumluluğu ona yüklenemez. Açmazın asıl nedeni 2016'daki bir referandumda, seçmenlerin çoğu AB'den çıkılması yönünde oy kullanırken, Avam Kamarası'nda AB'de kalınması yönünde hala güçlü bir çoğunluk bulunması. Bu tezat May'in bir türlü aşamadığı bir felç halinin önünü açtı. Brexitçilerin simgesi haline gelmiş Boris Johnson, Muhafazakar Parti lideri ve başbakan olarak May'in ardılı olursa, kendisini farklı bir gerçeklik bekliyor olmayacak. Londra'daki hükümet krizinin Avrupalılar açısından anlamı, Brexit meselesinin bitmediği.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 15:26
banner53
YORUM EKLE

banner39