AB, ABD ile antlaşma yapmayı umuyor

AB Adalet Komiseri Reding, ABD'nin ilk defa özel bilgilerin korunması için bir antlaşma yapmaya hazır olduğu sinyalleri verdiğini bildirdi.

AB, ABD ile antlaşma yapmayı umuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Adalet Komiseri Viviane Reding, Waşington'da yaptığı görüşmelerden sonra basına yaptığı açıklamada, ABD'nin polis ve adli konularda ortak çalışmak ve özel bilgilerin korunması konusunda bir antlaşma yapmak için hazır olduğunu gösteren işaretler verdiğini söyledi.

Amerikan halkının da özel bilgilerin toplanmasına gösterdiği tepkilerden dolayı Kongre üyesi milletvekillerinin seçim bölgelerinde baskı gördüklerine dikkat çeken Reding, Amerikan halkının ABD'nin müttefiklerine karşı casusluk faaliyeti yapmasına da karşı çıktıklarını belirtti.

AB üyesi ülkeler ABD ile geniş kapsamlı bir antlaşma yaparak Avrupa vatandaşlarının mahkeme kararıyla yapılan aramalarda ve özel bilgilerin korunmasında daha fazla hak sahibi olmak istiyorlar. Reding, ABD ile yapılacak antlaşma ile Avrupalı vatandaşların da Avrupa'da yaşayan Amerikalıların sahip oldukları gibi haklara sahip olmalarını hedeflediklerini kaydetti.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Amerikan kanunlarında gerekli değişikliklerin yapılması için hükümette bir çalışma grubu oluşturulacağına dair Reding'e söz verdi. Önümüzdeki aylarda görüşmelerin sonuçlanacağını ifade eden Reding, üç yıldan beri ABD'nin ilk defa Avrupalıları ilgilendiren konularda görüşmeye hazır olduğunu gösteren bir tutum sergilediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 11:22
banner53
YORUM EKLE

banner39