AB Adalet Komiseri: Avrupa'nın NSA tutumu ikiyüzlü

AB Adalet Komiseri Reding, Avrupa'da NSA skandalı karşısındaki eleştirileri ikiyüzlülük olarak niteledi.

AB Adalet Komiseri: Avrupa'nın NSA tutumu ikiyüzlü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Adalet Komiseri Viviane Reding, Avrupa'nın birçok ülkesinde ABD istihbarat örgütü NSA'nın çalışmalarının eleştirilmesini iki yüzlülük olarak tanımladı. Reding, Brüksel'de yaptığı açıklamada, AB'nin diğer ülkelere karşı inanırlılık ve güven örneği olabilmesi için önce kendi evinde düzen sağlaması gerektiğini söyledi.

Reding bu açıklamasıyla İngiliz hükümetinin 'Tempora' isimli casusluk programı hakkında bilgi vermemesine ve AB ülkeleri arasında özel bilgilerin korunmasıyla ilgili yönetmelik görüşmelerinin yavaşlamasına dikkatleri çekti. Yeni belirlenecek ilkeler, Google ve Facebook gibi internet şirketlerinin müşterilerinden açık bir şekilde bilgilerinin kullanılmasına onay almasını şart koşuyor.

Özel bilgilerin korunmasını ihlal eden şirketlerden yıllık cirolarının yüzde 2 ile 5'ine kadar bir ceza alınabiliyordu. AB Bakanlar Konseyi şimdiye kadar özel bilgilerin korunması konusunda henüz bir uzlaşma sağlayamadı. Mayıs'ta yapılacak seçimlerden önce de bir sonuca varılması beklenmiyor.

Reding, ABD'nin 'Safe Harbor' adı verilen ve Amerikan şirketlerine müşteri olan AB vatandaşlarının özel bilgilerini koruyan anlaşmanın da daha iyi bir hale getirilmesi gerektiğini savundu. AB Adalet Komiseri, 'Safe Harbor'un yeniden düzenlenmemesi halinde iptal edileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 11:48
banner53
YORUM EKLE

banner39