banner15

AB, Alman göçmen politikasına inceleme başlattı

AB Komisyonu Almanya hakkında yabancıların aile birleşiminde kanuna aykırı hareket ederek ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle inceleme başlattı

AB, Alman göçmen politikasına inceleme başlattı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Geçen yıl Fransa Devlet başkanı Nicolas Sarkozy’nin ülkedeki Bulgaristan ve Romanya’dan gelen Romanları yurtdışı yapma kararı, AB Komisyonu’nun Fransa hakkında inceleme başlatmasına neden olmuştu. AB Adalet komiseri Lüksemburg’lu Viviane Reding, 2004 yılında AB ülkeleri tarafından alınan karara göre AB üyesi ülke vatandaşlarının AB sınırları içinde serbest dolaşım hakları olduğunu öne sürerek Sarkoyz’nun Romanları Fransa’da çıkarma kararının illegal olduğunu ortaya koymuştu. Bulgaristan ve Romanya da 2007’den beri AB üyesi olduğundan bu ülkele vatandaşlarının Fransa’dan çıkarılması illegaldi. AB Komisyonu çalışmaları sonucu Fransa geri adım atmak zorunda kaldı. Reding, Fransa hakkında inceleme başlatıldığında bu konuyla ilgili kuralların tüm 27 üye ülkede de uygulanıp uygulanmadığının kontrol edileceğini bildirmişti.

Almanya’da yayımlanan ‘Die Welt’ gazetesinin internet sitesi ‘Welt Online’da verilen habere göre Avrupa genelinde bu doğrultuda yaklaşık 800 adet illegal uygulamanın yapıldığı tesbit edildi. Özellikle yabancı uyrukluların aile birleşimlerinde AB üyesi bir ülkeye girişlerinde ya da bu ülkelerde oturum almaları konusunda, AB yönetmeliğine aykırı hareket edildiği görüldü. Mültecilerin yurtdışı yapılmaları konularında da illegal uygulamalar yapıldığı tesbit edildi.

Fransa’da görülen olaylardan yüzde 90’ı sözlü ikaz ya da kanunlarda yapılan değişikliklerle yeniden düzeltilebildi. Ancak Almanya’da bu yönde olumlu sonuçlar alınamadı.

Bu yüzden AB Komisyonu ‘Antlaşmaları İhlal’den dolayı Almanya hakkında inceleme başlattı. Alman yetkilileri yabancıların aile birleşimi konularında AB hukukunu çiğneyerek göçmenlerin Almanya’ya girmelerini engelliyor.

Almanya’da örneğin doğrudan akraba olanların ülkeye girebilmelerine çok nadir izin veriliyor. AB belirlemelerine göre ise AB ülkesinde yaşayan ve oturum hakkı olan göçmenlerin birinci dereceden akrabalarını yanlarına getirme hakkı bulunuyor. AB bu konuda sadece iki şart öngörüyor. Bunlardan birisi AB ülkesinde yaşayan göçmenin getirdiği akrabasının da geçimini temin edebilecek gelirinin olması, ikincisi ise bu akrabası ile geldiği asıl ülkesinde uzun süre birlikte yaşamış olmaları.

Almanya ikinci bir engellemeyi de dil şartı öne sürerek yapıyor. AB yönetmeliklerine göre dil şartı ancak ülke güvenliği tehlikeye girerse böyle bir şart talep edilebiliyor. Ancak Almanya aile birleşimi ile gelmek isteyen herkese bu şartı uyguluyor.

AB ile Almanya arasında bu ihlallerden dolayı görüşmeler yapıldı. Şayet Almanya bu konulardaki ihlallerine son vererek durumu düzeltirse problem çözülmüş olacak. Aksi halde AB Komisyonu Almanya’nın göçmenlere karşı illegal uygulamasını, Lüksemburg’taki Avrupa Yüksek Mahkemesine götürecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35