banner39

AB, Almanya'ya dil testi davası açabilir

Aile birleşimi ile gelmek isteyenlere dil testi uygulamaya devam etmesi nedeniyle AB Komisyonu tarafından, AB Anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya hakkında dava açılabilir.

Avrupa 19.02.2015, 10:59 19.02.2015, 10:59
AB, Almanya'ya dil testi davası açabilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa Yüksek Mahkemesi tarafından kanuna aykırı bulunmasına rağmen, Almanya aile birleşimi ile ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarına karşı dil testi uygulamasına devam ediyor. Sol Parti milletvekillerinden Sevim Dağdelen'in Federal Parlamentodaki bir soru önergesine cevap veren Federal İçişleri Bakanlığı meclis sözcüsü Ole Schröder, AB Komisyonunun bu uygulamadan dolayı Almanya'ya karşı dava açabileceğini bildirdi.

Geçen yıl Temmuz ayında Lüksemburg'taki Avrupa Yüksek Mahkemesinin aldığı kararda Alman Federal hükümetinin Türk vatandaşı eşlere, daha Almanya'ya gelmeden uyguladığı Almanca dil testinin, AB ile Türkiye arasındaki anlaşmaya uymadığı ve aile birleşimini zorlaştırdığı ortaya koyulmuştu. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı bu karara rağmen dil testi uygulamasına devam ediyor, yalnızca istisnai bazı özel durumlarda nadiren test yapılmasını şart koşmuyor.

'Kölner Stadtanzeiger' isimli gazeteye konuşan Hristiyan demokrat politikacı Schröder, AB Komisyonunun 13 Ocak'ta Almanya'yı dil testi uygulamasına devam ettiğinden dolayı uyardığını ve gerekenin yapılabileceğini belirttiğini söyledi. Bu durumda AB Komisyonunun Almanya hakkında anlaşmayı ihlalden dolayı dava açması beklenebilir.

Dağdelen de gazeteye verdiği demeçte Almanca dil testinin hem kanunu ihlal, hem de insanlara taciz olduğunu ifade ederek, Alman Federal hükümetin binlerce eşi ailesinden ayırdığını ve yüksek mahkemenin kararını skandal bir şekilde görmezden geldiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?