banner39

AB, Amerika'nın dinlemesinden ürktü

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'yle ilgili ortaya çıkan dinleme skandalları en demokrat ülkeleri bile "güvenlik tedbirlerini değiştirmeye" yöneltti

Avrupa 22.10.2013, 14:32 22.10.2013, 15:08
AB, Amerika'nın dinlemesinden ürktü

ABD Ulusal Güvenlik Dairesinin küresel izleme faaliyetleri ile ilgili skandal, Avrupa devletlerini enformasyon güvenliği sorununa yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya itti. Örneğin İsveç, siber ortamındaki tarafsızlık politikasını gözden geçirmeyi düşünüyor. Bu ülkenin milletvekilleri, sadece internetteki bilgileri koruma yöntemlerini değil siber saldırı sistemlerini de geliştirmek niyetinde.

Rusya Toplumsal Odası üyesi Aleksandr Vlasov, Rusya'nın Sesi radyosuna verdiği demeçte, "Snowden Etkisi"nin İsveç gibi toleranslı ülkeleri bile saldırı taktiğine geçmeye zorladığını söyledi:

"İsveç, oldukça gelişmiş bir ülke ve bu amaçla para harcayabilir. Ancak birçok ülkenin sorunu, her şeye rağmen okyanus ötesinde üretilen yazılımları, ağ ve server donanımını kullanmak zorunda olması. Bu nedenle tüm bu teknolojileri, açıklanmamış özelliklerini ifşa ve imha etmek için kapsamlı kontrolden geçirmek üzere ek çaba harcamaları gerekecek."

Rusya Enformasyon Güvenliği Servisleri Yöneticileri Derneği yönetim kurulu üyesi Aleksandr Tokarenko, saldırı siber sistemlerini geliştirmek için çok büyük paraya ihtiyaç olduğunu söyledi:

"Kalkan ve Kılıç, paralel olarak yetkinleştiriliyor. Bu nedenle sistemi desteklemek ve geliştirmek gerek. Bu amaçla devamlı olarak somut finansmanın sağlanması gerek. İsveç buna dayanabilir mi, diyemem."

Diğer yandan İsveç parlamentosunun saldırı siber sistemini daha da geliştirme isteği Stockholm'den kaynaklanmayabilir. Aleksandr Tokarenko, İsveç'in çoktandır ABD'nin gayri resmi himayesi altında bulunduğunu ve kendi siber silah sistemini oluşturmasının, Washington'un gelecekte potansiyel muhalefete karşı saldırılara hazırlık olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Rusya'nın Sesi

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?