banner39

AB Bangladeş'ten idamların iptalini istedi

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderine idam kararı ile ilgili Avrupa Birliği'nden infazın ertelenmesi ve idamların iptal edilmesi çağrısı yapıldı

Avrupa 08.01.2016, 14:11 08.01.2016, 14:21
AB Bangladeş'ten idamların iptalini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Bangladeş'te son olarak Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Motiur Rahman Nizami hakkında 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında "insanlığa karşı suç işlediği" gerekçesiyle verilen idam kararının onanmasının ardından infazın ertelenmesi çağrısı yaptı.

AB Komisyonu'nun bir sözcüsü yaptığı açıklamada, "idam cezasının tamamen kaldırılmasının ilk adımı olarak infazların ertelenmesi" taleplerini tekrarladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü, "Nizami hakkındaki kararın onanması ile Safayat Hossain Habib, Anwar Hossain ve Rasedul İslam Jhantu'nun idam edilmesinin ardından AB, tüm şartlar altında her türlü davada ölüm cezası verilmesine karşı olan tavrını yineliyor" dedi.

AB'nin sürekli olarak idam cezasının tüm dünyada kaldırılması çağrısı yaptığını hatırlatan sözcü, "İdam cezası, suçlara karşı caydırıcı değil ve yanlış yargılamaları geri dönülemez bir hale getiriyor. AB, Bangladeşli yetkililere yaptığı, idam cezasının tamamen kaldırılmasının ilk adımı olarak, ölüm cezalarının hafifletilmesi ve infazların ertelenmesi çağrısını yineliyor" ifadesini kullandı.

NİZAMİ'NİN KARARI

Bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuna destek verdiği ileri sürülen El-Bedr güçlerinin komutanlığını yürüttüğü belirtilen Nizami, Pakistan ordusuyla iş birliği yapmak ve sivillere yönelik eylemlerin aralarında bulunduğu 16 suçlamayla yargılanarak idama mahkum edilmişti.

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme 6 Ocak'ta, 2014'te mevcut hükümetçe kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Nizami'nin kararın yeniden gözden geçirilmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğini açıklamış ve Nizami hakkındaki idam kararını onamıştı.

İç hukuk yolları tükenen Nizami'nin yasalara göre, af için devlet başkanına başvurma hakkı bulunuyor.

Hindistan'dan 1947 yılında ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Pakistan'ın doğusuyla batısı arasında 1971'de başlayan iç savaş, bağımsız Bangladeş devletinin kurulmasıyla son bulmuştu. Pakistan, ülkenin doğusundaki halkın bir bölümünün bağımsızlık talep etmesi üzerine bölgeye çok sayıda asker göndermişti. İç savaş sırasında Doğu Pakistan'dan yaklaşık 10 milyon sivilin evlerini terk ederek Hindistan'a göç etmesi üzerine Hindistan hükümeti, Aralık 1971'de bugünkü Bangladeş olarak bilinen Doğu Pakistan'ı işgal etmişti. Pakistan askerlerinin Dakka'da Hindistan güvenlik güçlerine teslim olmasının ardından 16 Aralık 1971'de Doğu Pakistan yeni adıyla Bangladeş olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Yaklaşık 9 ay süren bağımsızlık savaşı sırasında 3 milyondan fazla kişi yaşamını yitirmiş, milyonlarcası yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?