banner39

AB de, katliama rağmen diplomasi diyor

AB, Suriye'ye askeri müdahale yapılmasına karşı olduğunu ve Rusya'nın da katıldığı diplomatik bir çözüm yoluna gidilmesi gerektiğini açıkladı.

Avrupa 10.03.2012, 13:31 10.03.2012, 13:31
AB de, katliama rağmen diplomasi diyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Dışişleri Bakanları, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta Cuma günü yaptıkları toplantı sonrasında Suriye'ye askeri bir müdahalenin gereksiz olduğunu bildirdiler. Onun yerine Rusya'nın da dahil olduğu diplomatik çözüm yolları arayışına girmek gerektiği belirtildi.

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, son günlerdeki gelişmeleri gözönüne alarak, 'Bana öyle geliyor ki, artık Esad rejimi yavaş yavaş çökmeye başladı.' dedi. Luxemburglu mevkidaşı Jean Asselborn da, Esad rejiminin sallanmaya başladığını söyledi.

AB Dışişleri Bakanlarının görüşmesi sırasında ise Suriye'de Esad rejiminin askerleri ülkede gösteri yapanları katletmeye devam ettiler. Cuma günü en az 30 kişinin kurşunlanarak öldürüldüğü bildirildi. Merkezi Londra'da bulunan İnsan Hakları Gözetleme Örgütü tarafından verilen bilgiye göre Suriye'nin tamamında onbinlerce kişi Esad karşıtı gösterilere katılıyor. Başkent Şam da dahil olmak üzere Halep ve Homs'da gösterilerin yoğun bir şekilde devam ettiği bildirildi. AB diplomatik temsilcisi Catherine Ashton, Esad rejimini kınayarak, şimdiye kadar uygulanan şiddet dolayısıyla yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?