banner39

AB'den üyelere çağrı: Ültimatomları reddedin

AB, İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'a sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaparak, her türlü "ültimatomu" reddettiklerini bildirdi

Avrupa 09.05.2019, 11:01
AB'den üyelere çağrı: Ültimatomları reddedin

AB, İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'a sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaparak, her türlü "ültimatomu" reddettiklerini bildirdi

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, ülkesiyle birlikte İngiltere ve Almanya’nın anlaşmayı sürdürebilmek ve ABD yaptırımlarına rağmen İran ekonomisine yardım için ellerinden gelini yaptığını söyledi.

Şu an için Avrupa ülkelerinden İran’a yönelik bir yaptırım olmadığını hatırlatan Fransız bakan, İran’ın anlaşmadan çıkması halinde yaptırım konusunun tekrar AB gündemine gelebileceği uyarısında bulundu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, sözcüsü aracığıyla yaptığı açıklamada, İran’ın son açıklamasından büyük endişe duyduklarını belirterek, Tahran’ın anlaşmadan çıkması halinde sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağı uyarısında bulundu.

May’in sözcüsü, “Biz, İran’ın açıklamasından büyük endişe duyuyoruz ve bu ülkeye anlaşma çerçevesinde yaptığı taahhütlerini yerine getirmesi, gerilimi artırıcı adımlar atmaması çağrısında bulunuyoruz. Bu anlaşma dünyayı daha güvenilir kılmak için çok önemli.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran’ın son açıklamasını endişeyle karşıladıklarını söyledi.

İran ile yapılan anlaşmanın sürdürülmesini istediklerini belirten Maas, “Bizim tavrımız, anlaşmanın sürdürülmesinden ve İran’ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesinden yana.” ifadesini kullandı. Maas, bu anlaşmanın sürdürülmesinin Avrupa’nın güvenliği için önemli olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dimitri Peskov ise yaptığı açıklamada, ABD’yi İran’ı tahrik etmekle suçladı.

Peskov, Devlet Başkanı Putin, ABD'yi anlaşmayı tek taraflı terk etmesinin sonuçları olacağı konusunda uyarmıştı. Onun öngörülerinin doğru olduğunu görüyoruz.” dedi.

Ne olmuştu? 

ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti. ABD Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, doğal uranyum karşılığında zenginleştirilmiş uranyumun İran dışına çıkarılmasına yönelik faaliyetlerin de bundan sonra ABD yaptırımlarının kapsamına girebileceği ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca, İran'ın mevcut sınırların ötesinde ürettiği "ağır su stokları"na da izin verilmeyeceği ve İran'a ağır su temin edilmemesi gerektiği belirtilmişti.

ABD, geçen günlerde de İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?