banner39

AB dış sınırları doğrudan kontrol etmek istiyor

AB, sınırlarını korumaya gücü yetmeyen üye ülkelerde sınırları doğrudan kontrol etmek istiyor.

Avrupa 12.12.2015, 12:26 12.12.2015, 12:26
AB dış sınırları doğrudan kontrol etmek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB, dış sınırlardaki kontrollerde güçlük çeken üye ülkelerin sınırlarını, doğrudan AB'ye bağlı 'Frontex' aracılığıyla yapmak istiyor. Almanya'da yayınlanan 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin haberine göre, böylece Frontex'in görev alanı genişletilecek.

Salı günü tanıtılacak teklife göre, üye bir ülke, sınır kontrollerinin yeterli olmaması halinde, diğer AB üyesi ülkelerden gelen sınır güvenlik görevlilerinin topraklarında görev yapmasına izin vermek zorunda kalacak. Frontex'in, sınırlardaki aksiyonları koordine edebilmesi için yetkileri artırılacak. AB sınır koruma ajansı bünyesinde 1500 kişilik bir ekip her an göreve hazır bulundurulacak.

Alman gazetesine demeç veren AB Komisyon Başkan Yardımcısı Franz Timmermans, Yunanistan'da görüldüğü gibi acil durumlarda sınırları gerektiği gibi koruyacak durumda olmadıklarını, bu sınırların AB'nin ortak sınırları olduğunu söyledi. Timmermans, AB ülkelerine halen çok sayıda insanın kayıtsız girdiğini belirtti.

AB teklifinde gerektiğinde Frontex tarafından problemli bölgeler hakkında bir analiz hazırlanması ve ilgili ülkeye tavsiyeler ihtiva eden bilgiler verilmesini öngörülüyor. Şayet ilgili ülkeden birkaç gün içinde tepki gelmezse, Komisyon tarafından Bakanlar Konseyi'ne birkaç gün içinde bölgeye sınır koruma birlikleri göndermesi önerilecek. Ayrıca ilticası kabul edilmeyen mültecilerin yurtdışı edilmeleri konusunda da Frontex'in daha aktif görev alması isteniyor.

Teklif, Almanya ve Fransa tarafından olumlu karşılanırken, Doğu Avrupa ülkeleri, İspanya, Güney Kıbrıs ve Malta'nın karşı çıkacakları tahmin ediliyor. Komisyon teklifi oylamaya sunarak, çoğunluğun verdiği karara uyacak.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?