AB, dışardan gelen zanlıları kayıt altına almak istiyor

AB Komisyonu, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarından zanlı gördüklerinin parmak izleri dahil tüm bilgilerini kayıt altına almak istiyor.

AB, dışardan gelen zanlıları kayıt altına almak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyonu Strassburg'ta dün bir teklif sunarak AB dışından üye ülkelere gelenlerin parmak izleri dahil tüm bilgilerinin elektronik ortamda kayıt altına alınmasını taleb etti. Teröre karşı daha iyi mücadele amacıyla kaydedilen bilgilere tüm AB ülkeleri adli yetkilileri ulaşabilecek.

AB Adliye Komiseri Vera Jourova, Strassburg'ta yaptığı açıklamada Kasım ayında Paris'te yaşanan terör saldırılarının bu şekildeki merkezi kayıt işleminin ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini söyledi. Jourova, 'Ecris' platformunun sahte kimliklerle mücadele için de güçlü bir araç olacağını belirtti.

2012'den beri varolan 'European Criminal Records Information System' (Ecris), AB üyesi ülkelerin ulusal adliye yetkililerinin, yargı ve soruşturma kapsamında diğer üye ülkelerdeki verilen cezalar hakkında bilgi almalarını sağlıyor. AB Komisyonu verilerine göre, her yıl AB ülkeleri tarafından sistem ortalama 280 bin kez kullanılıyor.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları hakkındaki bilgiler, şimdiye kadar tek tek üye ülkelere yapılan başvurularla elde edilebiliyordu. Bu işlem üye ülkeler için büyük bir zaman ve iş kaybına neden oluyor. AB Adliye Komiseri Jourova, yeni teklifi önümüzdeki hafta AB içişleri ve adalet bakanlarına tanıtacak. Teklif AP tarafından da kabul edildiğinde bir yıl içinde yürürlüğe girecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 12:02
banner53
YORUM EKLE

banner39