banner39

AB elçileri Ukrayna için olağanüstü toplandı

Olağanüstü toplantıda bakanların, Ukrayna'daki can kayıplarında ve diğer şiddet olaylarında sorumluluğu bulunanlara vize yasağı getirip malvarlıklarını dondurması bekleniyor

Avrupa 19.02.2014, 13:08 19.02.2014, 14:37
AB elçileri Ukrayna için olağanüstü toplandı

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ukrayna'daki olayları görüşmek üzere AB Politika ve Güvenlik Komitesi'ni bugün olağanüstü toplantıya çağırdı.

Büyükelçiler seviyesindeki toplantıda, "insan hakları ihlalleri ve baskıların sorumlularına kısıtlayıcı yaptırımlar dahil her seçeneğin değerlendirileceği" belirtildi.

Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna'da şiddetin derhal sona erdirilmesi, gerginliğin azaltılmasında tüm yetkililer ve siyasetçilerin üzerine düşeni yapması ve samimi bir siyasi sürecin başlatılması çağrısında bulundu.

Bu arada diplomatik kaynaklar, Ashton'ın yarın da AB dışişleri bakanlarını olağanüstü toplantıya davet ettiğini bildirdi.

Olağanüstü toplantıda bakanların, Ukrayna'daki can kayıplarında ve diğer şiddet olaylarında sorumluluğu bulunanlara vize yasağı getirip malvarlıklarını dondurması bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, AB’nin Ukrayna’ya acilen müeyyide uygulamasını istedi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, liderler, ‘’AB’nin Ukrayna’ya en kısa zamanda ve hedefi belli müeyyideler uygulaması’’ konusunda görüş birliğine vardı.

Açıklamaya göre, Ukrayna’daki ‘’kabul edilemez’’ şiddet olaylarını kınayan Hollande, şiddetin derhal durması çağrısında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ise, 25 kişinin öldüğü çatışmalar nedeniyle yarın ülkede ulusal yas ilan etti.

Cumhurbaşkanı, bu sabah yaptığı açıklamada, "Muhalefet liderleri iktidarın sokaklarda ya da meydanlarda değil seçimler yoluyla elde edileceğine ilişkin demokrasinin temel ilkesini gözardı ediyor. Halkı silahlanmaya çağırarak sınırı aştılar." diyerek şiddet olaylarından sorumlu olanların karşısında yasaları bulacaklarını ifade etti.

"Emniyet güçleri ateşli silah kullanmadı"

Öte yandan, protestocular ile emniyet güçleri arasındaki çatışmaların yeniden tırmandığı Ukrayna'da, emniyet görevlilerinin ateşli silahlar kullanmadığı bildirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, emniyet birimlerinin travmatik silah kullanıldığı, Kiev'in merkezinde kamu düzeninin korunması ve toplu protestoların bastırılması sırasında ateşli silah kullanmadığı vurgulandı.

Açıklamada, ölenlerin vücutları ve ele geçirilen silahlarda yapılan incelemeler sonucu, olanlardan saldırgan protestocuların sorumlu olabileceği belirtildi. 

İçişleri Bakanlığı'nca yapılan diğer bir açıklamada ise göstericilerin işgal ettiği ve merkez olarak kullandıkları Sendikalar Evi'nde dün çıkan yangına, saldırganların sebep olabileceği kaydedilirken, protestocuların yasadışı eylemlerinin izlerini yok etmek istedikleri iddia edildi. Bakanlık, olaydan  “Praviy Sektor” (Sağ Sektör) üyelerini sorumlu tuttu.

Ülke yönetiminin Avrupa Birliği ile Partnerlik Anlaşmasını imzalama sürecini askıya almasının ardından, 21 Kasım'da başlayan protesto gösterileri, yasa ihlali yapan protestocuların serbest bırakılmasını öngören af yasasının yürürlüğe gireceği 17 Şubat'ın ardından dün başkent Kiev'de yeniden tırmanışa geçerken, çatışmalarda 25 kişi yaşamını yitirdi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?