banner15

AB, Filistin konusunda kararsız

AB Dışişleri bakanları Polonya’da yaptıkları toplantıda Filistin’in BM tarafından tanınması halinde nasıl bir tutum gösterecekleri konusunda bir uzlaşmaya varamadı

AB, Filistin konusunda kararsız

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa Birliği, Filistin devleti için Birleşmiş Milletlere yapılacak başvuru karşısında nasıl bir tavır alacağı konusunda karar veremiyor. AB dışişleri bakanlarının Polonya’da yaptıkları toplantıda ortak bir görüş ortaya konulamadı. Almanya, Filistin’in BM’ye tam üyeliğine şüpheli bakıyor.

AB dışpolitika temsilcisi Catherine Ashton, Avrupa’nın İsrail ve Filistin’e karşı ortak bir tavrının bulunduğunu, iki devlet olması gerektiğini ve sınırların 1967 öncesindeki gibi olmasını istediklerini söyledi. Ancak gözlemciler, Ashton’un ortaya koyduğu bu genel tutumun, BM’ye tam üyelik için müracaat ettiğinde Filistin’in AB tarafından devlet olarak tanınıp tanınmayacağı sorusuna cevap vermek için yeterli olmayacağını düşünüyor.

Fransa ve Lüksemburg, Filistin’in devlet olarak tanınabileceği kanaatini taşıyor. İngiltere ve Hollanda gibi ülkeler ise Filistinlilerin talebini tehlikeli görüyor. Bu yüzden Filistin’in BM’de tam üyelik yerine izleyici ülke olarak kabul edilmesini uygun görüyorlar.

Alman Dışişleri bakanı Guido Westerwelle, Polonya’da yapılan toplantı öncesi gazetecilere konuşarak tek taraflı hareket edilmesine karşı uyarıda bulundu. Almanya’nın İsrail’e karşı özel bir sorumluluğu olduğunu ve bunun herkes tarafından bilindiğini belirten Westerwelle, Filistinle ilgili görüşmede bu konuyu gündeme getireceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 14:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35