banner15

AB Fransa'ya dava açabilir

Romanlar'ı sınırdışı eden Fransa'nın AB Temel Haklar Sözleşmesi'ni ihlal gerekçesiyle mahkemeye verilmesi gündemde

AB Fransa'ya dava açabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu, binlerce Çingeneyi sınırdışı etme politikası sebebiyle Fransa hakkında yasal işlem başlatma konusunu değerlendiriyor.

BBC Avrupa editörü Oana Lungescu'nun haberine göre, Fransa, hakkında bir dava açılırsa önemli miktarda para cezasına çarptırılabilir.

Fransa'nın Çingeneleri sınırdışı kararı, Brüksel ile Paris arasında hararetli tartışmalara yol açmıştı.

Avrupa Komisyonu'nun önde gelen bir üyesi, durumu İkinci Dünya Savaşı'ndaki olaylarla kıyaslamış, Avrupa'da Nazi dönemini hatırlatan gelişmelerin yaşandığını belirtmişti.

SERT TAVIRDAN GERİ DÖNMEK ZOR

Avrupa Komisyonu'nun, Fransa'nın eylemlerini "utanç verici" diye tanımladıktan sonra geri adım atması da zor görünüyor. Yetkililer, yasal işlem başlatılacağına emin olduklarını söylüyorlar.

Fransa'nın AB vatandaşlarının serbest dolaşım hakkını ihlal edip etmediği ve uygun AB düzenlemelerini kendi yasalarına dahil edip etmediği tartışılırken, bunu yapmayan başka AB ülkelerinin de olduğuna dikkat çekiliyor.

Komisyonun, Paris'i yasal düzenlemeleri bir kaç hafta içinde değiştirmesi gerektiği yolunda uyarmayı da kararlaştırabileceği, ancak bu uyarıyı, oluşacak gerginliği hafifletmek için, diğer AB başkentlerini kapsayacak şekilde genişletebileceği belirtiliyor...

YASAL İŞLEM SEÇENEKLERDEN BİRİ

Bunun yanında konuşulan daha sert bir seçenek ise, Paris hakkında, AB Temel Haklar Şartı kapsamında ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava açılması ihtimali...

Bu sadece beklenmedik bir girişim olmakla kalmayıp insan haklarının doğduğu yer olarak bilinen Fransa'nın bu şöhretine de sert bir darbe vurabilir.

Ancak iki girişimin de nihayetinde para cezasıyla sonuçlanabileceği açık ve 2012'de yeniden seçilmek için kampanya yürüten Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin böyle bir durumdan en fazla zarar görecek isim olduğu açık..

Öte yandan, Avrupa Komisyonu'n da bu seçenekten yana olmadığı anlaşılıyor. BBC'ye konuşan bir AB yetkilisi "Avrupa Adalet Divanı'na gitme seçeneğinden uzak durmak istiyoruz. Böyle bir şey yıllar sürebilir. Tek istediğimiz, Fransa'nın AB yasalarına uygun hareket etmesi" diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 16:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48