banner15

AB garantisi sonrası Türk Akımı büyüyecek

Rusya, Türk Akımı'nın ikinci kolu için yapılacak projenin Brüksel'den yazılı garanti aldıktan sonra büyüyebileceğini açıkladı.

AB garantisi sonrası Türk Akımı büyüyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk Akımı’nın Avrupa’nın tüketim ihtiyacına ayrılması planlanan ikinci kolunu AB topraklarına doğru genişletmeye yalnızca Brüksel’den yazılı garanti aldıktan sonra hazır olacaklarını belirtti.

Moskova’da Avrupalı iş çevrelerinin temsilcileri bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus ve Türk hükümetlerinin imzaladığı Türk Akımı anlaşmasının Avrupa’ya uzanacak bir kol inşa edilmesini de öngördüğünü belirtti.

Öte yandan Lavrov, “Güney Akımı projesinin başarısızlığı nedeniyle Türk Akımı’nın bu kolunu, projenin gerçekleşmesine ilişkin resmi bir yazılı garanti alınması ardından AB topraklarına doğru genişletmeye hazır olacağız” diye ekledi. Lavrov, pek çok uzmanın, Avrupa ülkelerinin öngörülebilir bir gelecekte Rus enerji kaynakları olmadan ihtiyaçlarını karşılamasının zor olduğunu belirttiğini de aktardı. Güney Akımı doğalgaz boru hattı projesi Avrupa Komisyonu’nun gerekli izinleri vermemesi nedeniyle iptal edilmişti. Bunun ardından Kremlin Türk Akımı projesini gündeme getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35