AB heyeti Türkiye'ye geliyor

Aralarında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini'nin de olduğu heyet, gelecek hafta Türkiye'yi ziyaret edecek

AB heyeti Türkiye'ye geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB-Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden hız kazanmasının ardından AB heyeti, Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak.

AB'den yapılan açıklamaya göre, heyette AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Komisyonu'nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides olacak.

Stylianides, Türkiye'de sığınmacılara dönük AB projelerini ziyaret etmek için hafta sonu, Mogherini ve Hahn ise gelecek hafta yola çıkacak.

Ziyarette, Mogherini ve Hahn Türk yetkililerle görüştükten sonra, 4 büyük siyasi parti ve sivil toplum yöneticileri ile bir araya gelecek. Daha sonra ise Mogherini ve Stylianides, Güneydoğu'yu ziyaret ederek, "bölgede birlikte yaşayan birçok etnik ve dini toplumun temsilcileri" ile görüşecek.

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, günlük basın toplantısında ziyaretin Türkiye'yle üst düzey siyasi diyalog kurma çabasının bir parçası olduğunu ve sığınmacı krizinin çözümü açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 13:57
banner53
YORUM EKLE

banner39