banner39

AB İklim Zirvesinde hedef çıtası aşağı çekildi

AB zirvesinde iklimin korunması ve enerji konularında, 2030'a kadar ulaşılması planlanan hedefler kararlaştırıldı, özellikle Polonya'nın daha büyük hedefler belirlenmesini engellediği bildirildi.

Avrupa 24.10.2014, 11:07 24.10.2014, 11:07
AB İklim Zirvesinde hedef çıtası aşağı çekildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brüksel'de yapılan İklim Zirvesinde üye ülkeler 2030'a kadar ulaşılması gereken çevre koruma hedefleri konusunda uzlaşmaya vardı. Polonya ve İngiltere'nin baskıları sonucu, iklim koruması ve enerji tasarrufu ile ilgili hedefler azaltıldı. Daha önce yenilenebilir enerji üretim payı yüzde 30 olarak belirlenmişken, son yapılan zirvede yüzde 27 kararı çıktı. Sera gazı oranlarının da yüzde 40 oranında aşağı çekilmesi kararı alındı. AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, sera gazı çıkışlarını yüzde 40'a indirme hedefinin belirlenmesiyle Avrupa'nın 1990 yılına göre azaltma hedefini iki kat artırdığını söyledi.

Hedeflerin aşağı çekilmesi çevre koruma dernekleri tarafından tepkiyle karşılandı. Zirveyi yöneten AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy, 9 saat süren zirveden sonra doğru bir karar alabilmek için görüşmelerin çok zorlu geçtiğini belirterek iklim değişiminin insanlık tarihinin en büyük mücadelesini oluşturduğunu belirtti. Van Rompuy, Ukrayna krizinin de Avrupa'nın enerji konusundaki bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

İklim koruması ve enerji tasarrufu konusunda alınacak tedbirler büyük masraflara neden olduğundan Polonya'dan birçok konuda itiraz geldi. Alman Federal Başbakan Angela Merkel ile Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Polonya Başbakanı Ewa Kopaç'la Van Rompuy'un da katıldığı küçük bir görüşme yaptılar. Polonya Haber Ajansı PAP tarafından bu görüşmede bazı uzlaşmaların sağlandığı, yoksul üye ülkelere yardımcı olmak için yeni bir fon oluşturulması kararı alındığı bildirildi.

AB İklim Zirvesinde çevre koruma ve enerji konularının dışında Batı Afrika'daki ebola salgını da gündeme getirildi. Ebola yardımını koordine etmek için Güney Kıbrıs'tan Christos Stylianides komiser olarak görevlendirildi. AB ülkeleri ebola yardımı için yarım milyar Avro'dan fazla mali yardım sözü verdiler.

Ayrıca zirvede AB Komisyonu yeni Başkanı Jean-Claude Juncker'in görevi de onaylandı. 1 Kasım'dan itibaren göreve başlayacak Jean-Claude, beş yıl boyunca yani 31 Ekim 2019'a kadar AB Komisyon Başkanlığı görevini yürütecek. Jean-Claude'nin başkanlık görevi Avrupa Parlamentosu tarafından Çarşamba günü onaylanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?