banner39

AB ile ABD arasındaki ticaret görüşmeleri devam ediyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB ile ABD arasında serbest ticaret anlaşması TTIP görüşmeleri dün de devam etti, et ve otomobil üretimi gündemdeydi.

Avrupa 03.02.2015, 17:34 03.02.2015, 17:34
AB ile ABD arasındaki ticaret görüşmeleri devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB ile ABD arasında Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması için yapılan görüşmeler AB merkezi Brüksel'de devam ediyor. Kısa adı TTIP olan anlaşma için dün et ve otomobil konuları masaya yatırıldı. Taraflar arasında anlaşmaya varıldığında Avrupa ve ABD arasında gümrüksüz alışveriş yapılabilecek ve her iki tarafın şirketleri karşılıklı olarak AB ve ABD topraklarında serbestçe faaliyet yapabilecekler.

Dün öğleden sonra AB adına Ignacio Garcia Bercero ile ABD adına Dan Mullaney AB Komisyon binasında biraraya geldiler. Sekizinci turu başlayan ve Cuma gününe kadar devam edecek görüşmelerde TTIP'nin tüm konularının gözden geçirilmesi bekleniyor. Bu konular arasında gümrük vergileri, iki tarafın standartları arasında ahenk sağlanması, otomobil üretimi ve ithal etlerin etiketlenmesi yeralıyor.

TTIP görüşmeleriyle ilgili şeffaf olmadığı yönündeki eleştirilerden dolayı 8. tur öncesi somut metin önerileri yayınlandı. Bu belgelerde AB Komisyonunun anlaşmada belirli bazı maddeleri nasıl ifade etmek istediği kamuoyuna duyuruldu.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü