banner39

AB ile İsrail polisi işbirliğini artırıyor

AB bir yandan İsrail'in işgalci politikalarını ve hak ihlallerini eleştirirken, bir yandan da bu ihlallerin arkasındaki polisle işbirliğini artırıyor

Avrupa 24.10.2013, 11:29 24.10.2013, 11:29
AB ile İsrail polisi işbirliğini artırıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği ile İsrail polis teşkilatları arasındaki işbirliği, uluslararası hukuk ir kez daha çiğnenerek, artırılıyor.

İsrail polislerinin son birkaç yıldır AB'nin polis teşkilatı Europol tarafından koordine edilen bir dizi operasyonda yer aldığı biliniyor.

Geçtiğimiz hafta, İsrail "ekonomik suçlar" ile ilgili  Lahey'deki Europol merkezinde yapılan konferansta yer aldı. Bir önceki ay, İsrail'den bir yüksek rütbeli subay Europol yıllık "polis şefleri kongresine" katıldı.

Bu sık temas İsrail'in polis merkezinin, AB tarafından yasadışı ilan ettiği işgal altındaki, Doğu Kudüs'te yer almasına rağmen sürüyor. 2004 yılında Uluslararası Adalet Mahkemesi dünya çapında hükümetlerin ve kuruluşların herhangi bir şekilde İsrail'in yasadışı politikalarına suç ortaklığı yapmamasının bir zorunluluk olduğuna hükmetmişti.

Europol geçen yıl İsveç'te açılan bir kokain kaçakçılığı davasına konu olan operasyon sırasında İsrail'in "değerli yardım" sağladığını açıkladı. İsrail, Europol tarafından yönetilen organize suç gelirlerinin kurtarılması odaklı yapıda "gözlemci statüsü," aldı, kara para aklama odaklı oluşuma ise özel bir heyet gönderdi.

İsrail ile AB irtibatı iki taraf arasında henüz resmi bir istihbarat paylaşımı anlaşması olmamasına rağmen devam ediyor. 2005 yılında böyle bir anlaşma için müzakere başlatılmış, dört yıl sonra İsrail 'işbirliğinde öncelikli ülke' olarak nitelendi. Ancak hassas bilgilerin paylaşımına izin verecek bir anlaşma hala AB hükümetleri tarafından onaylanmadı.

Europol ise sadece "doğrudan İsrail ile işbirliği ve veri alışverişi yok," açıklamasıyla yetiniyor.

Temmuz ayında AB'nin içişleri Komiseri Cecilia Malmström,  İsrail ile polis anlaşması yürürlüğe girdiğinde "insan haklarının bariz ihlali sonucu edinilen bilgiler işleme konulmaz" dedi.

Ancak İsrail "güvenlik" güçlerinin sistematik olarak Filistinli mahkumlara işkence ettiği bilinirken, "bariz ihlalden" kastedilenin ne olduğu anlaşılamadı.

Öte yandan, Europol'ün insan hakları sicili çok kötü olan başka "ortakları" olduğu da ortada. 2010 yılında, Europol Kolombiya ile resmi bir anlaşma imzaladı. Kolombiya ve İsrail'in AB için önemli bir ticaret ortağı olduğunu vurgulayan uzmanlar ise, "açık" ya da diğer türlü insan hakları ihlallerinin ilişkileri etkilemesini muhtemel bulmuyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?