banner15

AB ilerleme raporunda Türkiye'ye eleştiriler

AB ilerleme raporunda Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik tehditler olduğu, şiddet ortamının arttığı şeklinde eleştiriler yer aldığı belirtiliyor

AB ilerleme raporunda Türkiye'ye eleştiriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye hakkında hazırladığı raporlarla ilgili Avrupa Parlamentosu (AP) üyelerini bilgilendiriyor.

Hanh, Türkiye'ye ilişkin hazırladığı ilerleme raporunda, ülkede yükselişe geçen şiddetin sonlandırılması, çözüm sürecinin devam ettirilmesi, yargı ve basın özgürlüğü vurgusunu yaptı.

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Hahn, "Komisyon, Türkiye'de yükselişe geçen şiddetin sona erdiğini ve Kürt sorununun çözülmesi için başlatılan müzakerelere dönüldüğünü görmeyi umuyor" diye konuştu.

Hahn, "Geçtiğimiz yıl içinde yargı bağımsızlığının yanı sıra, toplanma hürriyeti ve ifade özgürlüğü alanlarında önemli eksikler görüldü; özellikle de gazeteciler üzerinde artan baskı ve korkutma eylemleri görüldü" değerlendirmesinde bulundu.

Temel hak ve hürriyetlerin korunması konusunda ciddi eksikliklerin halen var olduğunun altı çizilen raporda, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda yaptığı işbirliğinden ise övgü ile bahsedildi.

Avrupa Komisyonu, AB'ye üyelik müzakerelerini sürdüren ülkeler hakkında hazırladığı yıllık ilerleme raporlarını, geleneksel olarak ekim ayında açıklıyor. Ancak bu yılki raporların açıklanması resmi bir gerekçe açıklanmadan ertelenmişti. Avrupa Komisyonu'nun bu kararının nedeninin Türkiye'deki seçimler olduğu iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35