AB, İngiltere'nin borcunu erteledi

AB, İngiltere'nin ödemesi gereken 2 milyar Avro borcunu erteledi, taksitle ödeme imkanı teklif etti.

AB, İngiltere'nin borcunu erteledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere ile AB arasında bir süredir devam eden milyarlık borç tartışmasına geçici bir çözüm bulundu. Brüksel'de yapılan son zirveden iki hafta sonra, AB üyesi ülkelerin yöneticileri Londra'ya 2,1 milyar Avroluk borcunu ödemesi için önümüzdeki yılın Eylül ayına kadar süre verdiler. Aslında mevcut yönetmeliğe göre İngiltere'nin borcunu bu yıl Aralık ayının birine kadar ödemesi gerekiyordu.

Diğer üye ülkelere karşı haksızlık olmaması için yönetmeliğin değiştirilerek, özel durumlarda borçlarını erteleme imkanı verilmesi planlanıyor.

İngiliz Maliye Bakanı George Osborne, Brüksel'deki görüşmelerin başarıyla sonuçlandığını, planlanan yönetmelik değişikliği ile ülkesinin faiz ödemeyeceğini söyledi. Diğer üye ülkelerin maliye bakanları da alınan karardan memnun olduklarını belirttiler, ancak İngiltere'nin borcunun silinmesinin sözkonusu olmadığını bildirdiler.

Almanya Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Osborne'un sözlerini değerlendirerek, bir yanlış anlaşmanın sözkonusu olduğunu, hazırlanan anlaşma metninde İngiltere'nin borcunun yarısı silenecek şeklinde bir ifadenin bulunmadığını söyledi.

AB zirvesinde İngiliz Başbakan David Cameron, öfkeli bir konuşma yaparak taleb edilen borç nedeniyle, İngiltere'nin hemen çek defterini çıkarıp 2 milyar Avroluk bir ödeme yapmayacağını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 14:22
banner53
YORUM EKLE

banner39