banner15

AB, Irak'a insani yardımı artırdı

AB, Irak'a bu yıl yapacağı insani yardımı 5 milyon Avrodan 12 milyon Avroya yükseltti.

AB, Irak'a insani yardımı artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB'nin insani yardımlardan sorumlu mercii tarafından yapılan açıklamada Irak'daki çatışmalardan dolayı insanların yaşadıkları yerlerden çıkarılmalarının çok endişe verici olduğu belirtildi.

Lüksemburg'ta biraraya gelen AB dışişleri bakanları, IŞİD'in ilerlemesini sert bir dille eleştirdiler. Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Irak'taki gerginliğe AB'nin müdahale edemeyeceğini, bölgedeki etki gücünün az olduğunu söyledi. Steinmeier, BM görevlisi Nikolai Mladenow'un görüşlerine katıldığını ifade ederek, gerginliğin çözümünün yine Irak'ta bulunduğunu kaydetti.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier Irak'ta Sünni Müslümanların IŞİD'e desteklerini durdurmak için, tüm bölgeleri ve dinleri içine alınan yeni bir hükümet kurulması gerektiğini savundu.

AB tarafından Suriye'de Esad rejimine karşı uygulanan yaptırımların da daha çok sertleştirilmesi kararı alındı. Dışişleri bakanları, Suriye hükümetinin 12 bakanının banka hesaplarının dondurulmasını ve AB ülkelerine girmelerinin yasaklanmasını kararlaştırdılar. AB Bakanlar Konseyinin verdiği bilgiye göre bu şekilde haklarında yaptırım kararları alınan kişilerin sayısı 191'e yükseldi. Ayrıca bu şekilde kara listede yeralan şirket sayısı da 53 olarak bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 17:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48