banner39

AB, İsviçre ile görüşmeleri durdurdu

İsviçre'nin Hırvatistan'a iş piyasasını açmayı öngören anlaşma planını durdurması üzerine AB de İsviçre ile görüşmeleri durdurdu

Avrupa 17.02.2014, 11:14 17.02.2014, 11:22
AB, İsviçre ile görüşmeleri durdurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'nin ülkeye gelen yabancılara kota uygulanması yönündeki referandum kararı sonrası ilk olarak AB üyesi Hırvatistan için getirilecek serbestiyet anlaşma planını durdurması üzerine AB de üniversite öğrenci değişim programı 'Erasmus plus' ve milyarlarca Avro tutarındaki araştırma programı 'Horizon 2020'yi dondurdu. Brüksel'de AB Komisyon sözcülerinden birinin verdiği bilgiye göre sözkonusu programların durdurulması sonucu İsviçre AB'den araştırma ve eğitim için mali yardım alamayacak.

İsviçre'de bir hafta önce yapılan halk oylaması ile az bir farkla çoğunluk tarafından 'kitle göçü'nün engellenmesi kararı alınmıştı. Geçen hafta sonu İsviçre Adalet Bakanı Simonetta Sommaruga, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç'e, yeni anayasa düzenlemesine göre sınırsız göçe izin veren Uluslar arası anlaşma kararına izin verilmediğini bildirdi. Ancak iki ülke arasında hazırlanmış bir protokola göre 10 yıldan sonra Hırvatistan'a serbestiyet öngörülüyordu. Sommaruga, Hırvatistan'ın zarar görmemesi için İsviçre Federal Konseyinin bir imkan aradığını belirtti.

AB Komisyon sözcüsü 'Alman Haber Ajansı' dpa'ya verdiği demeçte AB ülkeleri ile İsviçre arasında insanların serbest dolaşımının temel bir prensip olduğunu ve asla tartışılamayacağını söyledi. Sözcü, bunun 'daha büyük bir paket'in bir parçası olduğunu, bu paketin İsviçre'nin ortak pazara katılımını sağladığını kaydetti. Sözcü, İsviçre'nin Hırvatistan'la sözkonusu protokolü imzalamasına kadar görüşmelerin başlamayacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?