AB karşıtı Alman partisinde dağılma başladı

Almanya Alternatif Partisi AfD'nin kurucusu Lucke'nin partiden ayrılmasından sonra üyelerin yüzde 10'u da partiyi terketti.

AB karşıtı Alman partisinde dağılma başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da AB karşıtı populist parti AfD'nin kurucusu Bernd Lucke, son genel kurulda genel başkan seçilmeyince partiden ayrılmıştı. Bunun üzerine toplam 21 bin üyesi bulunan partinin üyelerinden yüzde onu da partiyi terketti.

AfD yeni Genel Başkanı Frauke Petry, başından beri böyle bir ayrılmanın yaşanacağını tahmin ettiklerini, aslında yüzde 20 terk beklediklerini söyledi. Petry, geçen hafta sonu Essen'de yapılan genel kurulun, üye sayısının azalmasına rağmen parti için kurtarıcı bir gelişme olduğunu, 2013'te belirlenen partinin temel prensiplerinde hiçbir değişme görülmediğini belirtti.

Petry, yalnızca AB'nin nasıl bir gelişme göstermesi gerektiği konusunda yeni yönetimin biraz farklı düşündüğünü kaydetti. Yeni Genel Başkan, AfD'nin AB reformu konusundaki görüşlerinin, Alman federal hükümetinden çok İngiliz hükümetinin görüşlerine yakın olduğunu vurguladı.

AfD kurucusu Lucke, Çarşamba günü partiden ayrıldığını bildirdi. Lucke'nin parti üyesi taraftarlarıyla birlikte kurduğu 'Weckruf 2015' (Uyarı çağrısı 2015) isimli grupta yapılan oylamada, üyelerin yüzde 75'i yeni bir parti kurulmasından yana olduklarını belirtti. Ancak Lucke'nin henüz yeni bir parti kurulması konusunda kesin karar vermediği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 12:03
banner53
YORUM EKLE

banner39