banner15

AB, Kırım'dan ithalatı yasakladı

AB dışişleri bakanları, Ukrayna için hazırlanan barış planını boykot etmesi halinde Rusya'ya karşı daha başka ceza kararları almakla tehdit ettiler.

AB, Kırım'dan ithalatı yasakladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lüksemburg'ta biraraya gelen AB dışişleri bakanları, 25 Haziran'dan itibaren Kırım'da üretilen malların Avrupa'ya ithalatını yasakladılar. Rusya'nın Kırım'ı işgaline bir tepki olarak alınan kararla, Kırım'dan ithal edilen malların sigorta edilmesi de yasaklandı.

Ortak yapılan açıklamada Rusya'nın Kırım'ı işgalinin hukuka aykırı olduğu, buradan AB'ye ithalatın yasaklanmasının, Kırım'ın Rusya Federasyonuna bağlanmasını tanımama politikasının bir parçası olduğu belirtildi.

AB dışişleri bakanları, Rusya'dan Ukrayna'nın doğusunda istikrarın sağlanması için somut adımlar atmasını taleb ettiler. İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından hazırlanan barış planına Rusya'nın tepki göstermesi için Cuma gününe kadar süre verildiğini söyledi. Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB'nin Moskova'dan 'işbirliği' beklediğini ve yeni ceza kararları almaya hazır olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48