AB Komiserinden Alman otoyol ücretine eleştiri

AB Ulaştırma Komiseri Kallas, Alman Federal Ulaştırma Bakanı Dobrindt'in otoyol ücreti planlarını eleştirdi.

AB Komiserinden Alman otoyol ücretine eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından hazırlanan yabancı otomobil sürücüleri için otoyol ücreti planları AB Komisyonu tarafından endişe ve eleştiriyle karşılandı. AB Ulaştırma Komiseri Siim Kallas, 'Bild' gazetesine verdiği bir demeçte Dobrindt'e otoyol ücreti uygulamasında AB hukukunun temel prensiplerine riayet etmesi çağrısı yaptı. Kallas, Almanya'da trafiğe kayıtlı arabalar için ücretsiz vinyet ya da indirim uygulamasının AB hukukuna aykırı olduğunu hatırlattı.

AB Ulaştırma Komiseri Kallas'ın, Dobrindt tarafından otoyol ücretiyle ilgili olarak, çevreyi kirletmeyen otomobillerden daha az ücret alınacağı yönündeki açıklamasına tepki olarak bu sözleri sarfettiği bildirildi. Çevreyi daha az kirleten otomobillere bazı olumlu ayrımcılıkların yapılabileceğini ifade eden Kallas, ancak bu uygulamanın otomobilin hangi ülkede trafik kaydı yapıldığına bakılmaksızın mümkün olabileceğini söyledi.

Alman Ulaştırma Bakanı Dobrindt, 2015'ten itibaren otoyol ücreti uygulamasının başlayabileceğini, yıllık yaklaşık 100 Avro otoyol ücretinin Alman sürücülere geri ödeneceğini bildirmişti. Alman Bakan'ın bu arada kısa süreli vinyet uygulaması ile çevreye az zarar veren araçlar için indirim yapmayı da tasarladığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 14:13
banner53
YORUM EKLE

banner39