banner39

AB Komisyon Başkanlığı tartışması sürüyor

Alman Başbakan Merkel, AB Komisyon Başkanı seçiminde, tehditlerden vazgeçerek uzlaşma sağlanmasını talep etti.

Avrupa 11.06.2014, 17:49 13.06.2014, 09:48
AB Komisyon Başkanlığı tartışması sürüyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

İngiliz Başbakan David Cameron'la İsveç'te yaptığı görüşmeden sonra basına konuşan Alman Federal Başbakan Angela Merkel, AB üyesi ülkelerin yöneticilerinden ve AB Parlamentosundan, tehditlerden vazgeçerek uzlaşma ile AB Komisyon Başkanının seçilmesini taleb etti. Merkel, tüm beklenen kararların Avrupa ruhu içinde uzlaşı arayışıyla alınması gerektiğini savundu.

İsveç'te, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'le de görüşen Merkel, tehditlerin bu tartışmaya ait olmadığını ifade ederek uyarıda bulundu. Her dört başbakan da yaptıkları açıklamalarda, görüşmelerinde personel seçimi üzerinde durmadıklarını, AB'nin önümüzdeki 5 yıllık politik içeriği hakkında görüştüklerini söyledi.

Daha önce çıkan haberlerde İngiltere Başbakanı Cameron'un, AB Komisyon Başkanlığına Jean-Claude Juncker'in seçilmesi halinde ülkesinin AB'den çıkacağı tehdidi yaptığı bildirilmişti. İsveç'teki açıklamasında Cameron, İngiltere'nin AB'de kalıp kalmayacağı kararını İngiliz halkının 2017'de yapılacak referandumda vereceğini belirtti. Cameron, önümüzdeki süreçte AB içinde bazı reformların gerçekleşmesi, daha esnek hale gelmesi ve ulusal konulara daha az karışmasının referandum için olumlu bir etkisi olacağını kaydetti. İngiliz Başbakan, AB Komisyon Başkanlığına da üye ülkelerin devlet başkanları veya başbakanlarından oluşan AB Konseyi tarafından bir aday gösterilebileceğini söyledi.

Alman Başbakan Merkel ise, Juncker'e olan desteğini tekrarlayarak, üye ülkelerin devlet başkanları ya da başbakanlarının bir aday göstermesinin anlaşmada kayıtlı olduğunu, ancak AB Parlamentosuna daha fazla yetkiler verilmesinin de aynı şekilde yeraldığını vurguladı. Merkel, AB Parlamentosu ile AB Konseyine ayrı birer kurum olarak saygı duyulması gerektiğini ve daha sonra kavgaya neden olmayacak bir noktada uzlaşmaları gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?