banner39

AB Komisyonu üyesi: Türkiye'nin üyeliği Erdoğan'dan sonra

AB Komisyonu Üyesi Günther Oettinger Türkiye'nin ancak Erdoğan'dan sonra AB'ye üye olabileceğini savundu

Avrupa 31.08.2016, 08:52 31.08.2016, 09:37
AB Komisyonu üyesi: Türkiye'nin üyeliği Erdoğan'dan sonra

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Komisyonu Üyesi Günther Oettinger, Türkiye'nin AB üyeliğine ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra alınabileceğini söyledi.

Bild gazetesine demeç veren AB Komisyonu'nun dijital ekonomiden sorumlu Alman üyesi Günther Oettinger, "AB konusu Türkiye için büyük ihtimalle Erdoğan sonrası bir konu olacak" diye konuştu.

Oettinger, "hâlihazırdaki şartlar altında bir üyeliğin gelecek on yıla kadar gerçekçi olmadığı" görüşünde olduğunu kaydetti. Hristiyan Birlik Partili Günther Oettinger yine de Türkiye'nin Avrupa Birliği için jeostratejik ve ekonomik bakımdan önemli bir ülke olmaya devam edeceğine dikkat çekti, iyi ilişkilerin önemli olduğunu savundu. Oettinger, Türk hükümetinin vize muafiyetinin Ekim ayına kadar yürürlüğe girmesine yönelik talebini de değerlendirdi.

Bild gazetesine verdiği demeçte Oettinger, Ankara'nın vize muafiyeti için gerekli tüm şartları yerine getirmediğini söyledi. AB Komisyonu Üyesi, "Özellikle de terörle mücadele yasasında değişikliğe gidilmesine yönelik, tarafımızca bir indirim (esneme) yapılması mümkün değil. Bizim için hukuk devleti ve doğruluk, hızın önünde gelir" şeklinde konuştu.

Günther Oettinger, Türkiye'nin yasada değişikliğe gitmek için daha fazla zamana ihtiyacı varsa, bunu böyle kabul edilmesi gerekeceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye, vize muafiyetini, AB ile varılan mülteci anlaşmasının bir gereği olarak kabul ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?