banner15

AB Konsey Başkanı: Sınırlar daha sıkı kontrol edilmeli

AB Konsey Başkanı Tusk, bir Alman gazetesiyle yaptığı röportajda AB sınırlarının daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini ve bu görevi Almanya'nın üstlenmesi gerektiğini söyledi.

AB Konsey Başkanı: Sınırlar daha sıkı kontrol edilmeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Konsey Başkanı Donald Tusk, bir yandan Almanya'nın takip ettiği politik stili överken diğer taraftan Federal Başbakan Angela Merkel'den mülteci krizinde daha sert bir tutum sergilemesini taleb etti.

'Welt am Sonntag' gazetesine konuşan Tusk, lider sorumluluğunun diğer üye ülkelerle birlikte AB'nin dış sınırlarında güvenliği sağlamayı gerektirdiğini vurgulayarak, Berlin'in şu andaki krizi aşabilmek için daha çok şey yapması gerektiğini savundu.

Tarihi nedenlerden dolayı Almanya'nın sınırlarında daha sert bir rejim kurmasına karşın bazı zorluklar görmesini anlayışla karşıladığını belirten Tusk, ancak Almanya'nın Avrupa liderliği sorumluluğunun, AB'nin dış sınırlarını 'pan-Avrupa' birlikleriyle kontrol altına alması anlamına geldiğini belirtti.

Tusk, Almanya'nın liderlik rolünün Avrupa'nın tarihinin en hoşgörülü ve en liberal stile sahip olduğunu söyledi.

Tusk'un eski başbakanlığını yaptığı Polonya başta olmak üzere, birçok doğu Avrupa ülkesi Almanya'ya birçok kez, mültecileri kabul etmeye değil, mülteci akımını durdurmaya konsantre olmasını taleb etti. Tusk, geçen ay sonu Madrid'de Avrupa iltica politikasında değişiklik yapılmasını isteyerek, dayanışmanın, saflık, çaresizlikten dolayı açıklık ve kaosla özgürlük kavramlarıyla aynı kefeye konmaması gerektiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35