banner15

AB liderleri Rusya'yı kınamakla yetindi

AB Zirvesi'nde daha önce Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararı çıkacağı yönündeki beklentiler hayata geçmedi, liderler Rusya’yı kınamakla yetindi

AB liderleri Rusya'yı kınamakla yetindi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brüksel’de dün akşam saatlerinde başlayan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin birinci oturumunda Rusya’ya sert eleştiriler yöneltildi. Zirveden önce ise yeni yaptırımların uygulanacağı öngörülüyordu ancak kınama ve eleştiri ile yetinildi.

AB Zirvesi'nde Rusya, Ukrayna’nın doğusunda devam eden çatışmaları desteklemek, Ukrayna’da düşen Malezya uçağı soruşturmasında işbirliği yapmamak, siber saldırılar, enformasyon savaşı yürütmek ve Suriye’de sivilleri bombalamakla suçlandı.

Toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya ile diyaloğa hazır olduklarını; ancak, değerlerinden ödün vermeyeceklerini belirterek, "Halep’te sivillerin Suriye ve müttefikleri, özellikle Rusya tarafından bombalanmasını kınıyoruz" diye konuştu.

Henüz resmi olarak açıklanmayan toplantı sonuç bildirgesinde, "sivillerin bombalanmasının durdurulması için her türlü alternatifin deneneceği" ibarelerinin yer alacağı öğrenildi.

Siyasi gözlemciler bunun Rusya’ya karşı devam eden ekonomik yaptırımların genişletilmesinin henüz gündeme gelmediği değerlendirmesinde bulundular.

İTALYA MUHALEFET ETTİ

Suriye’de barış arayışlarının Rusya tarafından engellendiği düşüncesinde olan birçok üye İtalya’nın muhalefetiyle karşılaştığından daha önce uygulanacağı belirtilen yaptırım kararı hayata geçemedi.

İtalya başta olmak üzere bazı ab devletlerinin Rusya ile ilgili eleştirileri kabul etmekle birlikte yaptırımlarla bir merkezi bir yönde zorlamanın sonuçsuz kalacağını savundu.

DİĞER KONULAR

AB Liderler Zirvesi’nde ayrıca Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının güvenliğinin sağlanması için alınacak önlemler de görüşüldü.

Bu Zirve'de sonuca bağlanması beklenen AB ile Kanada arasındaki serbest ticaret ve yatırım anlaşması ise, Belçika’nın Valon Federal Bölgesi’nin çekinceleri nedeniyle sunuca bağlanamadı.

Belçika yasalarına göre uluslararası anlaşmaların yürürlüğe girebilmesi için federal bölgelerin de anlaşmaları onaylaması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48