banner15

AB liderlerinden Türkiye'ye destek

Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya hükümetlerinden yapılan açıklamalarda, uçak olayında Türkiye'ye destek mesajları verildi

AB liderlerinden Türkiye'ye destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Rusya'ya ait savaş jetini düşürmesi üzerine başlayan gerilimde Avrupa ülkelerinden "destek" açıklamaları geldi. Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya, Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkının bulunduğunu, buna saygı duyulması gerektiği imasında açıklamalarda bulundular.

CAMERON'DAN DESTEK MESAJI

İngiltere Başbakanı David Cameron da, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen savaş uçağıyla ilgili olarak,  Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta düzenlenen "Başbakana Sorular" (PMQ) oturumunda konuşan Cameron, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle dün düşürülen savaş uçağıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Olayla ilgili bütün olguların henüz netleşmediğini belirten Cameron, "Fakat biz nasıl kendi hava sahamızı savunuyorsak, Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkına da saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili Hollande ile telefonda görüştü. Hollande Türkiye'nin ulusal egemenliğini ve savunma hakkını desteklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesi konusunda telefonla görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan ile Hollande arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesi konusu ele alındı.

Görüşmede, Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a olay hakkında bilgi verirken, Hollande da Türkiye'nin ulusal egemenliğini savunma hakkını desteklediklerini ifade etti.

İki liderin bölgede gerilimi tırmandırmamak gerektiğine değindiği görüşmede, Erdoğan ve Hollande, Suriye'de siyasi geçiş sürecini sağlamak açısından da DAİŞ ile mücadeleye odaklanmanın önemini vurguladı.

ALMANYA'DAN DESTEK MESAJI

Uçak olayından sonra Almanya Başbakanı Merkel ile Başbakan Davutoğlu arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Daha sonra da Merkel'den Türkiye'yi destekleyen açıklama geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, "her ülkenin kendi topraklarını koruma hakkı olduğunu" söyledi.

Merkel, mecliste bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Suriye’deki ihtilafta gerçek çözümün siyasi bir çözüm olabileceğini belirterek, "Muhakkak Türkiye tarafından bir Rus uçağının düşürülmesi durumu ağırlaştırdı. Gerginliğin olmaması için elimizden geleni yapmamız lazım. Elbette her ülke kendi topraklarını koruma hakkı vardır" şeklinde konuştu.

Merkel, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını ve gerginliğin düşürülmesi için elden gelenin yapılmasını rica ettiğini anlattı.

EN NET TEPKİ İSPANYA'DAN

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, "Ne olursa olsun Türk hava sahasının ihlal edilmesi kabul edilemez" dedi.

Gazetecilere yaptığı değerlendirmede bulunan Margallo, hem Türkiye hem de Rusya'ya "sakin olunması" çağırısını yaptı.

"Her iki ülke de ortak düşmanın DAEŞ olduğunu hatırlamalı" diyen Margallo, bugünkü olayın bir daha tekrarlanmaması için Türkiye ve Rusya'nın uluslararası anlaşmaların gerekliliğini yerine getirmelerini istedi.

DAVUTOĞLU İLE RENZİ GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi telefonla arayıp, SU-24 tipi uçağın Türk hava sahasını ihlali sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verdiği belirtildi.

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Davutoğlu, mevkidaşı Renzi ile telefonda görüştü.

Davutoğlu'nun görüşmede, SU-24 tipi uçağın dün Türk hava sahasını ihlali sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdiği ifade edildi.

İtalya Başbakanı Renzi'nin de Davutoğlu'na verdiği bilgi için teşekkür ettiği, yeni göreve başlayan 64. Hükümet için tebriklerini ve başarı dileklerini ilettiği kaydedildi.

İki liderin, pazar günü, Brüksel'de yapılması öngörülen Türkiye-AB Zirvesi'nde de görüşmelere devam etme konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

İRAN VE ÇİN'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya'ya ait uçağının düşürülmesini değerlendirerek her iki ülkeden " soğukkanlı" olmalarını istedi.

ÇİN'DEN İLK RESMİ AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, bugün öğleden sonra düzenlediği olağan basın toplantısında Rusya’ya ait bir savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Çin tarafının ‘olayı son derece yakından takip ettiğini’ söyleyen Sözcü Hong, ‘konunun pek çok yönünün halen açıklığa kavuşmadığına’ dikkat çekti.

Hong ayrıca, “Çin tarafı uluslararası toplumun terörle mücadele çabalarını desteklemektedir. Tüm tarafların diyalog ve istişareyi güçlendirmesini umuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35