AB mülteci kayıt merkezleri 1 ay sonra hazır

AB, mültecilerin kayıt altına alınarak üye ülkelere dağıtımının yapılacağı İtalya ve Yunanistan'daki merkezlerin 4 hafta içinde çalışmaya başlayacağını bildirdi.

AB mülteci kayıt merkezleri 1 ay sonra hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'ya mülteci akınını azaltabilmek için dış sınırlarda kurulması planlanan kayıt merkezlerinden ilkinin, 4 hafta sonra İtalya ve Yunanistan'da çalışmaya başlayacağı bildirildi. AB İltica Komiseri Dimitris Avramopoulus, 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazeteye verdiği demeçte, mülteciler konusunda yoğun tartışmaların yaşandığı şu günlerde, çözümler için hızlı yol katedilmesi gerektiğini söyledi.

'Hotspots' adı verilen kayıt merkezlerinde, Avrupa'ya gelen tüm mülteciler kaydedilerek AB üyesi ülkelere dağıtılacak. Kayıt sırasında merkezi bir sistemle mültecilerin parmak izleriyle birlikte diğer bilgileri de tescil edilecek.

Avramopoulus, mülteci akınının sona ermeyeceğini, tam aksine önümüzdeki günlerde daha da artmasından endişe duyduğunu belirtti. Avusturya ve Almanya'nın Slovenya sınırında daha sıkı kontrol çalışmalarına dikkat çeken Avromopoulus, Şengen bölgesine dokunulmaması için uyarıda bulunarak, Yunanistan gibi ülkelerin Şengen'den çıkarılmasının problemi çözmeyeceğini kaydetti.

AB İltica Komiseri, bazı ülkelerin Şengen dışında bırakılmasının Avrupa'daki krizi daha da artıracağını, bunun Şengen'in sonu anlamına geldiğini, 'kartopu' etkisiyle Avrupa'nın da sonu anlamına geleceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:54
banner53
YORUM EKLE

banner39