banner39

AB mülteci krizinde Fransa'dan yana tavır aldı

Fransa ile İtalya arasında aylardan bu yana süren göçmen krizinde Avrupa Komisyonu, ağırlığını Fransa’dan yana koydu.

Avrupa 19.04.2011, 11:44 19.04.2011, 11:44
AB mülteci krizinde Fransa'dan yana tavır aldı

Fransa ile İtalya arasında aylardan bu yana süren göçmen krizinde Avrupa Komisyonu, ağırlığını Fransa’dan yana koydu. AB Adalet ve İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, son krizdeki tutumundan dolayı Fransa’yı haklı buldu.

Fransız polisi İtalya’dan Fransa’ya giden yolcu trenlerini, içinde kaçak göçmen olduğu gerekçesiyle sınır istasyonu Ventimiglia’da durdurmuştu.

Fransız makamları, trendeki mültecileri ülkeye sokmazken, Ventimiglia Belediye Başkanı, diğer AB ülkelerini üstü kapalı olarak eleştirdi:

“Tunus sınırında savaştan kaçan 520 bin Libyalı bekliyor. Mısır sınırında da 720 bin kişi var. Böylesi bir göçmen sorununu tek bir ülkenin çözebileceğini mi sanıyorsunuz?”

Trenlerin durdurulması iki ülke arasında zaten var olan mülteci krizinin boyutlarını daha da arttırdı. İtalya, AB ülkelerinin karşı çıkmasına rağmen geçici oturum belgesi ve Schengen vizesi verdiği göçmenlerin Fransa’ya sokulmamasını birliğin kurallarının ihlalleri olarak yorumluyor. Buna karşın AB Adalet ve İçişleri Komiseri Cecilia Malmström,Fransa’nın kendi kamu düzenini koruma açısından bu tür önlemler alabileceğini söyledi.

Bazı Fransız yetkililer, İtalya’nın bu oldu bittisini’mafyavari girişimler’ olarak değerlendirirken, Kuzey Afrikalı mültecilerin geleceğe dair ümitleri iki ülke arasında sıkışmış görünüyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?