banner39

banner35

AB: Mültecileri Kuzey Afrika'da karşılayalım!

AB Komisyon Başkanı Juncker, AB ülkelerine gelmek isteyen mültecilerin başvurularının Kuzey Afrika'da değerlendirilmesini teklif etti.

Avrupa 22.04.2015, 11:15 22.04.2015, 14:24
AB: Mültecileri Kuzey Afrika'da karşılayalım!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, mülteciler sorununa çözüm bulmak amacıyla iltica başvurularının Kuzey Afrika'da alınarak değerlendirilmesini teklif etti. 'Bilmiyorum mümkün mü? Ama iltica dilekçelerinin Afrika'da yerinde değerlendirilmesi fikrini doğru buluyorum.' diyen Juncker, ancak en çok mültecinin geldiği Libya'da bir 'yakalama' kampı kurulmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Juncker'in teklifine şüpheli baktığını belirterek, tüm Afrika ülkelerinde demokrasi hakim olmadığı için bunun çok zor olduğunu söyledi.

AB Komisyon Başkanı Juncker, yarın Brüksel'de yapılacak mülteciler sorunu görüşmesinde, mali problemlerle ilgili sorulara uygun cevaplar bulunmasını ümit ediyor. Juncker, denizlerdeki kurtarma çalışmaları için gerekli olan maliyet konusunda soru beklemediğini, bilakis ne kadar bütçe ayrılabileceğinin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?