banner15

AB, 'müzakere dalı' uzattı..

Mülteci krizinin patlak vermesinden sonra Türkiye ile ilişkilerini yeniden gözden geçiren AB, bu kez uzun süredir durma noktasında olan müzakerelerin yeniden başlaması teklifinde bulundu

AB, 'müzakere dalı' uzattı..

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin (AB) mülteci krizinde Türkiye'yi ikna etmeye yönelik girişimleri devam ediyor. AB, son olarak parasal yardım yapmayı kararlaştırmıştı; ancak bununla da kalmayan birlik, yeni bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Uzun süredir durma noktasında olan müzakerelerin yeniden başlatılması önerisi yapılacak.

AB genişlemeden sorumlu yetkilisi Johannes Hahn, Brüksel'in Ankara'ya insan hakları konusunda yönelttiği sert eleştirilerinden yaklaşık bir hafta sonra, AB liderlerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilecek bir zirvede Türkiye ile ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmak istediklerini belirtti.

Hahn, AB sınırlarında bir "dost çemberi" oluşturma çabaları çerçevesindeki girişimlerinin bir parçası olarak bu yılın sonlarına doğru gerçekleştirilecek olan AB-Türkiye zirvesinde Avrupa'ya mülteci akışını azaltmayı öngören bir anlaşmanın sağlanmasının da muhtemel olduğunu belirtti.

Reuters'e röportaj veren Hahn, "Türkiye-AB ilişkisinde yeni bir ivme var" dedi ve yıl sonuna kadar Ankara ile durmuş olan AB üyelik görüşmelerine yeniden başlamayı önereceğini söyledi.

Hahn, "Bu bizim Türkiye ile ilişkimizde kapsamlı bir şekilde yeni bir başlangıç yapmamızla ilgili ve umarım bu da yapılacak zirvede onaylanır" dedi. Son yılların en büyük mülteci kriziyle karşı karşıya olan AB, Erdoğan'ın AB liderleriyle daha üst düzeyde görüşme talebini karşılamak amacıyla da bu zirvenin yapılması önerisinde bulundu.

Hahn yıl sonu itibariyle AB hükümetlerine Türkiye'nin ekonomi ve para politikasının AB kurallarına göre uyarlanması konusunda Türkiye ile yeniden görüşmelere başlanmasını tavsiye edeceğini söyledi. Fakat daha fazla başlığın görüşmelere açılması, Birleşmiş Milletler öncülüğünde Kıbrıs'ta yürütülen görüşmelerin sonucuna bağlı. Avusturyalı merkez sağ politikacı Hahn aynı zamanda AB'nin komşularıyla başarısız olduğuna inanılan dış politikasını bir "dost çemberi" oluşturma yönünde yenilemekten sorumlu.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35