banner15

AB, nadir metaller rezervi oluşturuyor

AB, Çin’e bağımlılıktan kurtulmak için kendi nadir metal depolarını oluşturuyor

AB, nadir metaller rezervi oluşturuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilgisayar, cep telefonu ve benzeri teknolojik mamullerin üretiminde kullanılan nadir metal ihtiyacında Çin’den bağımsız olmak amacıyla Avrupa Birliği kendi rezervlerini oluşturuyor. AB Sanayi komiseri Antonio Tajani, nadir metal teminini kolaylaştırmak ve Çin’e bağımlılığı azaltmak maksadıyla nadir metal depolayacaklarını bildirdi. Nadir metal rezervinin oluşturulması için AB, Latin Amerika’dan, Afrika ve Rusya’dan ithalat yapacak.

AB’nin bu planı, Çin’in bu yılbaşında açıkladığı nadir metal ihracatını azaltma açıklamasına tepki olarak yaptığı belirtildi. Almanya’nın ve diğer sanayii ülkelerinin protestolarına rağmen Çin, nadir metal ihracatını azaltarak gümrük vergilerini de yükseltti. Yılın ilk yarısında Çin’in yaptığı nadir metal ihracatı yüzde 35 oranında düştü. Çin rejimi bu kararını çevreyi korumak maksadıyla verdiğini açıklamıştı. Dünya Ticaret Teşkilatı WTO ise Çin’in verdiği bu kararın illegal olduğunu bildirdi.

Çin’le yaşanan gerginlikten dolayı nadir metal fiyatlarında büyük bir artış görüldü. Örneğin hibrid otomobil ve cep telefonu üretiminde kullanılan ‘dysprosium’ isimli nadir metalin fiyatı, bu yıl başında kilo başına 400 Dolar civarında iken şimdi 2840 Dolar’a yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 13:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35