banner39

AB, Nobel para ödülünü çocuklara veriyor

AB, Nobel ödülü ile birlikte verilen 930 bin Avroluk para ödülünü kriz bölgesindeki çocuklara yardım olarak gönderiyor. Norveçli Nobel Ödülü heyeti, para ödülünü 2 milyon Avroya yükseltti.

Avrupa 19.12.2012, 11:37 19.12.2012, 11:37
AB, Nobel para ödülünü çocuklara veriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyon Başkanı Manuel Barroso, kendilerine verilen Nobel ödülü ile birlikte aldıkları para ödülü 930 bin Avroyu başta Suriye olmak üzere kriz bölgelerindeki 23 bin çocuğa bağışlayacaklarını bildirdi. Norveçli Nobel ödülü heyeti, para miktarını kendi kasasından 2 milyon Avroya yükseltti.

Nobel para ödülüyle AB, diğer çocuklarla birlikte, Irak sınırındaki mülteci kamplarında yaşayan 4 bin Suriyeli çocuğa yardım yapacak. Aynı şekilde Kongolu çocuklara, Ekvator'daki Kolombiyalı çocukların bulunduğu mülteci kampına ve savaştan dolayı çok zor durumda bulunan Pakistan'ın kuzeyindeki çocuklara bu paradan yardım olarak gönderilecek.

Yardımların koordinesini sağlamak için AB tarafından, BM'ye bağlı UNICEF ve 'Save the Children' (Çocukları Koru) isimli teşkilatların da ortak olduğu 'Barış Çocukları' isimli bir teşkilat kuruldu. Bu kuruluş daha sonra da faaliyetlerine devam ederek, AB tarafından sağlanan yardımları yeni projeler oluşturarak ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştıracak. Barroso, yaptığı açıklamada şiddet içeren çatışmalardaki kurbanların yüzde 90'ını sivillerin oluşturduğunu ve bunların her ikisinden birisinin de çocuk olduğunu söyledi.

10 Aralık'ta yapılan bir törenle, on yıldan beri barış için yaptığı çalışmalardan dolayı AB'ye Nobel Barış Ödülü verilmişti. AB'nin bu ödüle layık olmadığı yönünde birçok tepkiler gelmiş, insan hakları dernekleri ve bazı siyasi çevreler bu kararı eleştirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?