AB: Öğrenci evleri konusu Türkiye'nin iç meselesi

"Öğrenci evleri" tartışması konusunda bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu üyesi Füle, konunun Türk toplumunun kendi iç meselesi olduğunu söyledi

AB: Öğrenci evleri konusu Türkiye'nin iç meselesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, Türkiye'deki 'öğrenci evleri' tartışması konusunda bir açıklama yaptı.

Türkiye 'deki öğrenci evleri tartışması konusunda açıklama yapan Avrupa Komisyonu, bunun öncelikle Türk toplumu tarafından çözülmesi gereken bir mesele olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın açıkladığı demokratikleşme paketine atıfta bulunarak, "Son demokratikleşme paketinin temel unsurlarından birisi, bireylerin tamamının yaşam tarzı ve özel tercihlerin korunması idi" şeklinde konuştu.

Stano, söz konusu meselede tercihin öğrenciler ve ailelerde olduğu vurgusunu yaparak, "Bildiğimiz kadarıyla bu konuyu düzenleyen bir Avrupa standardı mevcut değil. Üye ülkeler arasında hatta üye ülkelerin içinde dahi farklı uygulamalar söz konusu" dedi.

Sözcü, "Bu konu öncelikle Türk toplumunun kapsayıcı bir danışma süreci temelinde, kendi içinde çözmesi gereken bir konudur" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 18:07
banner53
YORUM EKLE

banner39