banner39

AB, ortak banka denetiminde uzlaştı

AB maliye bakanları 14 saatlik görüşmeden sonra dün Brüksel'de Avrupa bankalarının ortak kontrolü konusunda uzlaşmaya vardı. Önümüzdeki üçbuçuk ayda denetleme kurumu oluşturularak kontrol başlayacak.

Avrupa 13.12.2012, 17:29 13.12.2012, 17:29
AB, ortak banka denetiminde uzlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avro grubu üyesi ülkelerin bankaları 2014'ten itibaren ortak bir kurum tarafından denetlenecek. Ondört saat süren AB maliye bakanları görüşmesinin sonunda bugün sabah Brüksel'de bir mutabakata varıldığı bildirildi. Ortak denetleme kurumu ile Avrupa bankaları krize karşı güvenli hale getirilecek.

Federal Alman Parlamentosunda hükümet açıklaması yapan Başbakan Angela Merkel, AB maliye bakanlarının çalışmalarını överek Avro bölgesindeki bankaların denetlenmesi için hukuki temel çerçevenin belirlendiğini söyledi.

Avro ortak denetleme kurumu ile ulusal banka sektörlerinde hatalı gelişmeler önlenerek, tesbit edilenler düzeltilecek, böylece tehlikenin tüm Avro bölgesine yayılması da önlenmiş olacak. Fransız Maliye Bakanı Pierre Moscovici, ortak denetlemede varılan uzlaşmanın Avrupa'ya ve Avro bölgesine tüm dünyanın güvenebileceğinin işareti olduğunu belirtti. Fransa ve Almanya arasında yapılan iki günlük görüşme ile 27 AB üyesi ülke için mutabakat yolu hazırlandı.

AB Ortak Pazar komiseri Michel Barnier, Avrupa Merkez Bankası EZB Başkanı Mario Draghi'nin Avrupa bankalarının ortak kontrolünün 1 Mart 2014'ten itibaren tam olarak başlayacağını bildirdiğini duyurdu.

Ortak Denetleme Kurumu, Avrupa'daki sermayesi 30 milyar Avrodan fazla olan bankaları kontrol edecek. Ancak yaklaşık 6 bin Avrupa bankasının her birini de istediği zaman denetleyebilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?