banner39

AB Parlamento Başkanına Yahudi diplomattan destek

İsrail'in eski Berlin Büyükelçisi Primor, AB Parlamento Başkanı Schulz'un Knesset'te çok iyi bir konuşma yaptığını söyledi.

Avrupa 14.02.2014, 11:45 14.02.2014, 11:45
AB Parlamento Başkanına Yahudi diplomattan destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in eski Berlin Büyükelçisi Avi Primor, AB Parlamento Başkan sosyal demokrat Alman politikacı Martin Schulz'un, İsrail Parlamentosu Knesset'teki konuşmasının 'çok güzel ve çok iyi bir konuşma' olduğunu söyledi. Almanya'nın Sesi Radyosuna bir demeç veren Primor, yalnızca Yahudilerin Filistinlilerden daha çok su tüketebildikleri yönündeki bilgilerin 'doğrulanmadığını' öne sürerek Schulz'un bu rakamları kullanmasının teknik bir hata olduğunu iddia etti. Primor, bu durumun aşırı sağcı parlementerler tarafından suistimal edildiğini ve Schulz'a yalancı dediklerini kaydetti.

Eski İsrail Büyükelçisi Primor, radikallerin hata aramak üzere zaten bir tuzak kurduklarını belirterek, su tüketiminde İsraillilerin durumunun Filistinlilerden çok daha iyi olduğunun da bir gerçek olduğunu vurguladı. Aşırı sağcıların, yerleşimcilerin, yerleşimci partilerin ve dini partilerin Schulz'a yaptıkları bu saldırının Avrupalılardan korktuklarını ifade ettiğini bildirdi. Zira AB'nin bölgede iki devletli bir çözüm istediğini ve İsrail'e ekonomik baskıyı bu yönde artırabileceğini söyledi.

AB Parlamento Başkanı Schulz'un Knesset'te yaptığı konuşma sırasında yerleşimci parti 'Yahudi Evi' milletvekilleri bağırarak salonu terketmişlerdi. Schulz, bu tepkilere karşı daha sonra yaptığı açıklamada kendisini savunarak, bir parlamento başkanı olarak AB milletvekillerinin pozisyonunu dile getirmek zorunda olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?