banner39

AB Parlamentosundan ABD ile banka antlaşmasını iptal talebi

AB Parlamento üyeleri, ABD'nin casusluk faaliyetlerinin devam etmesi halinde SWIFT banka antlaşmasının iptalini taleb ettiler.

Avrupa 24.10.2013, 11:26 24.10.2013, 11:26
AB Parlamentosundan ABD ile banka antlaşmasını iptal talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin dünyanın her tarafında olduğu gibi Avrupa'da da sürdürdüğü casusluk faaliyetlerine AB Parlamentosu üyeleri de tepki göstererek, ABD ile Avrupa arasındaki SWIFT'in takibine izin veren antlaşmanın iptalini istediler.

Telekomünikasyon iletişim ağı SWIFT üzerinden hergün milyonlarca Uluslar arası para transferi yapılıyor. ABD ile yapılan antlaşma ile, 2010 yılından bu yana Amerikan istihbarat kurumları bu ağ üzerindeki faaliyetleri ayrıntılı olarak takib edebiliyor.

AB Parlamentosu'nun teklifi daha çok politik bir sinyal olarak değerlendiriliyor. Zira hukuki anlamda bir geçerlilik taşımıyor. ABD ile AB arasındaki antlaşmanın gerçekten iptalini sağlamak için AB Komisyonunun teklif vermesi gerekiyor. Tekliften sonra da AB üye ülkelerinin çoğunluğunun teklifi onaylaması şart. Bunun da gerçekleşmesi diplomat çevreleri tarafından şu anda imkansız gibi görülüyor.

Brezilya'da bir televizyon kanalı, Eylül ayı başında Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden tarafından sızdırılan bilgilere dayanarak Amerikan istihbarat kurumu NSA'nın SWIFT üzerinden yapılan milyonlarca para transferi ile ilgili bilgileri de kaydettiğini bildirmişti. Milyonlarca Avrupalının banka bilgilerinin kaydedildiği bu çalışmanın yapılmadığına dair ABD hükümetinden herhangi bir açıklama gelmediği için AB Parlamentosu da ABD ile banka antlaşmasının iptalini taleb etti.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?