banner39

AB, Rusya'nın fonladığı liderleri mercek altına alıyor

Avrupa Birliği içerisindeki devletlerde, Rusya tarafından fonlanan siyasi liderler ve partiler hakkında soruşturma başlatılacak.

Avrupa 17.10.2016, 20:56 17.10.2016, 22:04
AB, Rusya'nın fonladığı liderleri mercek altına alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği istihbaratı, Rusya'dan maddi destek alan aşırı sağcı parti liderlerini mercek altına alıyor.

Atlantic Council'in haberine göre, ateşkesin bozulmasıyla birlikte gerilen AB - Rusya ilişkileri sonrası yeni bir karar alındı. Bu karara göre, Rusya'dan destek aldığı iddia edilen siyasi parti ve liderler hakkında soruşturma başlatılacak.

Uzmanlara göre, ABD seçimleri sırasında Rusya'nın siber saldırıları bu kararın alınmasındaki en temel sebeplerden biri olarak gösteriliyor.

AB KARŞITI SAĞCILAR VE SOLCULAR RUSYA'YA YAKIN

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa'da aşırı sağ ve sol partilerle yakın ilişkiler kurarak Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı politikalarında etkili olmaya çalıştığı bu çerçevede parti yöneticilerinin Moskova’da ağırlandığı ve partilere mali destek verildiği belirtilmişti.

Putin ve Avrupa aşırı sağı arasında iç içe geçmiş bir ilişki bulunuyor. Doğu Avrupa'nın aşırı sağ partileri 2008 yılında Rusya'nın Gürcistan'a açtığı savaşı genel olarak desteklemişti. Mayıs 2013'te Macaristan aşırı sağ partisi Jobbik'in liderleri Rus parlamenterlerle ve Moskova Devlet Üniversitesi akademisyenleriyle bir araya gelmişti.

Bulgaristan'ın Neonazi Ataka partisi liderleri de yüksek sesle Putin'e ve Rus dış politikasına desteklerini bildirmişti. Ataka'nın lideri Volen Siderov, 2012 yılında Moskova'ya gitmiş, 60'ıncı yaş günü kutlamasına katıldığı Putin'in güçlü liderliğini övmüştü.

Rusya'nın Kırım'ı ilhakından sonra da Siderov, hükümetin Rusya'ya karşı yaptırım uygulaması halinde partisinin desteğini koalisyondan çekeceğini bildirmişti.

Avusturya'daki Özgürlük Partisi (FPÖ), Danimarka Halk Partisi, Yunanistan'daki Neonazi Altın Şafak Partisi ve İngiltere'deki Bağımsızlık Partisi (UKIP) de son yıllarda Avrupa'da önemli kazanımlar elde ederken Rusya ile farklı ilişkiler içindeydi.

Batı'da en eski aşırı sağ partilerden Fransa'daki Ulusal Cephe'nin (FN) lideri Marine Le Pen de bir konuşmasında Putin'i "Avrupa değerlerinin gerçek savunucusu" olarak tanımlamıştı.

Son dönemde Le Pen, Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetlerini övmüş, Putin'in Kırım'ı ilhakıyla sonuçlanan Kırım referandumunun yasal olduğunu savunmuştu. Avrupa'nın diğer aşırı sağ partilerinden FPÖ ve UKIP de aynı tutumu benimsemişti.

Avrupa Parlamentosunun 25 Mayıs 2014'teki seçimlerinde Ulusal Cephe'nin Fransa'da ilk sırayı alması üzerine Putin, yaptığı bir konuşmada Le Pen'i övmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?