banner15

AB, Rusya'ya yaptırımları uzatacak

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların büyük ihtimalle altı ay daha uzatılacağını bildirdi.

AB, Rusya'ya yaptırımları uzatacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların 6 ay daha uzatılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Donald Tusk, Rusya’ya karşı yaptırımların uzatılması konusunda Avrupa Birliği’nde Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, İşveç, kısmen İngiltere’nin Ukrayna yanlısı tutuma sahip olduğunu, ancak söz konusu tutumun artık Avrupa’nın ortak bir görüşü olmadığına işaret etti.

Tusk, “Her şey, Rusya’ya karşı yaptırımların bir kez daha uzatılabileceğini gösteriyor. Altı ay sonra ne olacağını ise kimse tahmin edemez” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın Ukrayna krizine ilişkin ortak bir tutum sergilemesini sağlayabilecek kilit unsurun Normaniya Formatı olduğu ifade eden Donald Tusk, “Söz konusu format birçok durumda etkili değil ve ben de her zaman faaliyetlerinden memnut değilim. Ancak söz konusu formata Berlin ve Paris’in katılması tüm Avrupa Birliği’nin birliğinin devam etmesini sağladı” diye kaydetti.

Tusk, Normandiya fotmatı mekanizması olmadan yaptırımlar meselesinde tüm Avrupa Birliği’nin birliğini korumanın zor olduğu fikrini dile getirdi.

Daha önce Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılması için hiçbir gerekçe görmediğini ifade ettiği bildirilmişti. Bununla birlikte Rusya ile “sıradan çerçeveler dışına çıkacak bir anlaşmanın” imzalanması gerektiğini ifade eden Juncker, Rusya olmadan Avrupa’da güvenliğin olmadığını da savundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48