banner39

AB, Rusya'ya yeni yaptırımları erteledi

Ukrayna krizine çözüm bulma çabaları sürerken, AB Rusya'ya yönelik yaptırımları koz olarak kullanmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası yeni yaptırımların ertelendiğini belirten AB, 'ancak hala masada' da diyerek Rusya'ya mesaj verdi

Avrupa 09.02.2015, 15:12 09.02.2015, 15:55
AB, Rusya'ya yeni yaptırımları erteledi

Ukrayna krizini görüşmek için toplanan AB dışişleri bakanları, Kiev'in silahlandırılması konusunda görüş ayrılığı yaşarken, Rusya yeni yaptırımlar getirilmesi konusunu da erteledi. AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantıda, Ukrayna'daki kriz nedeniyle Rusya'dan 19 kişinin ve 9 kuruluşun mal varlıklarının dondurulmasını ve seyahat yasağını onaylaması bekleniyordu.

16 ŞUBAT'A ERTELENDİ

Ancak ‘süren müzakerelere şans verilmesi' amacıyla yaptırım kararın açıklanması 16 Şubat'a ertelendi.
AB’nin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulama kararını ertelediği açıklaması Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’tan geldi. Fabius, yeni yaptırımlarla ilgili kararı Ukrayna'daki gelişmelere göre gelecek hafta vereceklerini söyledi.

Brüksel'de yapılan AB dışişleri bakanları toplantısı sırasında gazetecilere konuşan Fabius, Ukrayna'nın doğusundaki Mariupol şehrinde sivillerin ölümüne neden olan saldırıların alevlenmesi nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamayı gündeme aldıklarını, ancak yeni yaptırımlar konusunda acele bir karar vermek istemediklerini söyledi.

FABİUS: YAPTIRIMLAR HALA MASADA AMA…

Fransız Dışişleri Bakanı, "Mariupol'de olanlarla ilgili yeni yaptırım uygulama olasılığı hala masada ancak yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağını bölgedeki duruma göre karar vereceğiz. Minsk'te gerçekleşecek görüşmenin sonuçlarına bağlı olarak durumu gelecek pazartesi yeniden değerlendirip kararımızı öyle vereceğiz" dedi.

Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların şiddetini iyice artırması ve ABD'nin Ukrayna'ya öldürücü silah yardımı yapması ihtimalinin konuşulmaya başlaması üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yeni bir diplomasi girişimi başlatıp önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, sonra da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmüştü.

DİPLOMATİK ÇABALAR HIZLANDI

Bu girişim sonucunda da Ukrayna krizinde diplomasi trafiği hızlanmıştı. Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa'nın dışişleri bakanlığı temsilcileri bugün Berlin'de Normandiya Formatı'ndaki görüşmede bir araya gelirken, yarın da Ukrayna Temas Grubu toplanarak Minsk Zirvesi'nin koşullarını hazırlayacak.

Tüm bu toplantıların ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise çarşamba günü Minsk'te bir araya gelecek.

AB ve ABD Ukrayna'daki kriz nedeniyle Rusya'ya ekonomik ve bireysel yaptırımlar uyguluyor. Bireysel yaptırımlar, kişilerin mal varlıklarının dondurulmasını ve seyahat yasağı uygulanmasını öngörüyor. Rusya ise Ukrayna'daki krize taraf olduğu iddialarını reddediyor.

AB'DE, UKRAYNA'YA SİLAH YARDIMI KONUSUNDA UZLAŞMA YOK

Öte yandan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, toplantıya girerken basına yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın silahlandırılmasının ‘mantıklı' olduğunu söyledi. ABD yönetiminin Ukrayna'ya silah yardımına hazırlandığı iddiası sorulan Linkevicius, "Bu ABD'nin kararı fakat mantıklı bir hareket olacağını söyleyebilirim" deyip şunları ekledi: "Ukrayna'ya sadece mali ve siyasi değil askeri alanda da yardım etmeliyiz.

Şu anda tartışılan asker gönderme değil ama en azından orduya kendisini savunmak için silah verilebilir."
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ise ‘Ukrayna'daki krizin askeri çözümü olmadığını ve daha fazla silahla tırmandırma yerine başka yöntemler aramanın, Rusya'yı taahhütlerine bağlı kalmaya zorlamanın ve siyasi çözüm yolları bulmanın daha Avrupalı bir tarz olacağını' söyledi.

DAHA FAZLA SİLAH YANGINI KÖRÜKLER'

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak da, "Bölgede daha fazla silah bence yangını körükler. Silah vermek seçenek olamaz" ifadesini kullandı. İngiltere, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg dışişleri bakanları da Ukrayna yönetimine silah yardımına destek vermediklerini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, dün Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya silah sağlamanın sadece çok riskli olmadığı, ters tepebileceği uyarısında bulunmuştu.

AB içinde Baltık ülkeleri ve Polonya, Ukrayna'ya daha fazla destek verilmesini ve Rusya'ya yaptırımların ağırlaştırılmasını savunurken silah yardımı fikrine çoğu ülke olumsuz bakıyor.

PESKOV: KİMSE PUTİN'E ÜLTİMATOM VEREMEZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ültimatom verdiğini öne süren haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

The Wall Street Journal'in diplomatik kaynaklara dayandırarak verdiği haberi kesin bir dille yalanlayan Peskov, Putin ile ültimatom diliyle konuşmanın hiç kimse için mümkün olmadığını vurguladı.

Haberde, Merkel'in Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin Batı tarafından sunulan önerileri kabul etmesi için Putin'e çarşamba gününe kadar süre verdiği iddia edildi. Merkel'in önerilerin kabul edilmemesi durumunda, yaptırımları genişletme tehdidinde bulunduğu öne sürüldü.

Kaynak: Sputnik

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü