banner15

AB serbest ticaret ağını genişletiyor

Küresel ölçekte tarım topraklarındaki azalışla birlikte bakışların çevrildiği Afrika kıtası, Avrupa Birliği’nin de (AB) radarında. Son olarak Avrupa Birliği ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu üyesi Botswana, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Swaziland arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalandı.

AB serbest ticaret ağını genişletiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB ile Afrika’da kendi bölgeleri içerisinde bütünleşme çabası içindeki Güney Afrika Kalkınma Topluluğu üyesi ülkeler arasında imzalanan anlaşma, “kalkınma” odaklı bir serbest ticaret anlaşması niteliği taşıyor.

The Guardian'ın haberine göre, Botswana, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Swaziland’ın AB ile imzaladığı anlaşmada, imza koyan tüm ülkelerin kalkınmışlık düzeylerindeki farklılıklar da dikkate alınarak, Güney Afrika dışındaki ülkelerin AB pazarına kotasız ve vergisiz erişimine olanak sağlanıyor. Güney Afrika’ya ise hâlihazırda AB ile mevcut ikili serbest ticaret anlaşmasının kapsamının ötesinde ayrıcalıklı bir erişim tanınıyor.

GIDA GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ

Buna ek olarak, menşe kuralları yumuşatılarak, Güney Afrikalı üreticilerin farklı ülkelerden satın alarak ürettiği nihai ürünleri AB pazarına serbest koşullarda satabilmesine olanak sağlanıyor.

Ekonomilerinin çeşitlendirilmesi ve üretim seviyesinin artması için Güney Afrika ülkelerinin bazı sanayi girdileri, tohum ve makineleri ithal edebilmesi büyük önem taşıyor. AB ile imzalanan anlaşma, bu ülkelerin ara girdiler üzerindeki ithalat vergilerinin büyük bir bölümünden kurtulmasını sağlayacak. Ayrıca, gıda güvenliği gerekçeleriyle hassas olarak nitelenen sektörlere koruma getiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 19:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35