banner39

AB sınır ajansı Frontex, operasyonlarını genişletti

AB sınır ajansı Frontex, Ege'de görev yapan birimlerini güçlendirerek operasyonları genişletti

Avrupa 29.12.2015, 15:56 29.12.2015, 15:56
AB sınır ajansı Frontex, operasyonlarını genişletti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB sınır ajansı Frontex, 2015'te yoğun sığınmacı geçişlerinin yaşandığı Ege Denizi'nde görev yapan birimlerine takviye yaparak operasyonları genişletti.

Frontex'in, "Poseidon Acil Müdahale Operasyonları" adı altında Yunan sahil güvenlik birimleriyle ortaklaşa başlattığı operasyonlar, 31 Mart'a kadar sürecek.

Alınan bilgiye göre, Ege'de yoğun mülteci akışına maruz kalan Midilli, Sakız, İstanköy, Sisam ve İleryoz adalarının bulunduğu bölgelerde gerçekleştirilecek operasyonlar kapsamında, Frontex'e ait 15 gemi ve 22 kara taşıt aracı görev yapacak.

Ayrıca, adalardaki uzman ekiplerin sayısı aşamalı olarak artırılarak toplam görevli sayısı 520'ye çıkarılacak. Meis Adası'nda sürekli görev yapması için de Frontex'e ait bir gemi tahsis edilecek.

Frontex'ten daha önce yapılan açıklamada, operasyonlara katılacak yeni ekiplerin Şengen ile bağlantılı ülkelerden geleceği ve daha çok mülteci kayıt merkezlerinde parmak izi alınması ve sunulan belgelerin sahte olup olmadığının incelenmesi gibi güvenlikle ilgili konularda görev üstleneceği belirtilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da kısa bir süre önce, sığınmacı kriziyle mücadelede AB'den daha çok destek beklediğini ifade ederek, Ege'de görev yapan Frontex ekiplerinin sayısının artırılarak bin 600'e çıkarılması talebinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?